THRONUM

Snitzel x Helena’s Secret, by Five Star Day
Height: 15.3hh

  • Won Gr.2 Australia Stakes and second in Gr.1 William Reid Stakes

  • Multiple winner as 2YO, Stakes winner as 3YO and WFA winner as 4YO

  • From the family of Shamardal (153 SWs) and Street Cry (133 SWs)

  • Son of Champion sire Snitzel (108 SWs, 15 Gr.1’s and $178m)

  • First crop yearlings sold up to $200,000 in 2021

Service Fee: $7,700 inc. GST
 

G1 True Nicks  

RACE RECORD

(in Australia)

Age Runs 1st 2nd 3rd Earnings
2 3 2 1 - A$102,750
3 4 1 - 1 A$74,500
4 7 2 1 1 A$264,500
Totals: 14 5 2 2 A$441,750
At 2 : ATC (Randwick) TAB Rewards 2YO H. (1200m), Illawarra TC Riley O'Shea Go Go's Maiden 2YO H. (1000m)
At 3 : ATC (Randwick) Rosebud H., L (1200m beating Mediterranean and Miss Beneteau), 3d ATC (Randwick) Up & Coming S., Gr.3 (1300m to Divine Prophet and Derryn)
At 4 : MVRC Australia S., Gr.2 (1200m beating Mr Sneaky and Stellar Collision), Bendigo Locksmiths H. (1100m), 2d MVRC William Reid S., Gr.1 (1200m to Hellbent and beating Catchy), 3d MRC Kevin Heffernan S., Gr.3 (1300m to Jungle Edge and Casino Wizard), 4th MRC CF Orr S., Gr.1 (1400m)
PEDIGREE GRID
SNITZEL (AUS)
B. 2002
GW 7 wins
f:1564 r:1250 w:962 SW:113
Redoute's Choice
B. 1996
GW 5 wins
f:1871 r:1521 w:1183 SW:178
Danehill
B. 1986
GW 4 wins
f:2414 r:2083 w:1631 SW:347
Danzig Northern Dancer 2
Pas de Nom 7
Razyana His Majesty 4
Spring Adieu 2
Shantha's Choice
B. 1992
Wnr 1 win
f:13 r:10 w:10 SW:5
Canny Lad Bletchingly 7
Jesmond Lass 14
Dancing Show Nijinsky 8
Show Lady 8
Snippets' Lass
B. 1993
SW 7 wins
f:6 r:6 w:6 SW:3
Snippets
B. 1984
GW 9 wins
f:828 r:739 w:602 SW:57
Lunchtime Silly Season 1
Great Occasion 7
Easy Date Grand Chaudiere 19
Scampering 20
Snow Finch
B. 1984
SW 2 wins
f:14 r:13 w:10 SW:2
Storm Bird Northern Dancer 2
South Ocean 4
A Realgirl In Reality 21
Secret Verdict 2
HELENA'S SECRET (USA)
B. or Br. 2007
Wnr 1 win
f:7 r:6 w:6 SW:1
Five Star Day
Ch. 1996
GW 6 wins
f:508 r:411 w:317 SW:26
Carson City
Ch. 1987
GW 6 wins
f:1020 r:831 w:661 SW:94
Mr. Prospector Raise a Native 8
Gold Digger 13
Blushing Promise Blushing Groom 22
Summertime Promise 4
Reggie V
Ch. 1990
NR
f:6 r:5 w:3 SW:1
Vanlandingham Cox's Ridge 12
Populi 4
Regent's Walk Vice Regent 10
Lover's Walk 11
Mount Helena
B. 1989
Wnr 1 win
f:13 r:11 w:8 SW:1
Danzig
B. 1977

Wnr 3 wins
f:1075 r:837 w:658 SW:198
Northern Dancer Nearctic 14
Natalma 2
Pas de Nom Admiral's Voyage 4
Petitioner 7
Helen Street
B. 1982
GW 3 wins
f:13 r:11 w:10 SW:2
Troy Petingo 22
La Milo 1
Waterway Riverman 10
Boulevard 1
SIRE LINE

SNITZEL 7 wins-4 at 2-to 1200m, A$1,031,550, MRC Oakleigh P., Gr.1, AJC Challenge S., Gr.2, Up & Coming S., Gr.3, STC Skyline S., Gr.3, AJC Breeders' P., L, BTC Tommy Smith Slipper S., L, Wyong RC Strawberry Hill Slipper S., 2d VRC Newmarket H., Gr.1, 3d AJC TJ Smith S., Gr.1, San Domenico S., Gr.3, GCTC Magic Millions 2YO Classic S., RL, 4th AJC All-Aged S., Gr.1, MVRC Manikato S., Gr.1. He entered stud in Aust. in 2006. Champion Sire in Australia in 2016-17, 2017-18, 2018-19, 2019-20, second in 2013-14. Leading Aust. Sire of 2YOs in 2016-17, 2017-18, 2019-20. Leading Aust. Sire (worldwide earnings) in 2017-18, 2018-19. Leading Aust. Sire of 3YOs in 2016-17, 2017-18. Leading Aust. Sire by Winners 2016-17, 2017-18. Sire of 1250 progeny to race, 959 winners (76.0%), earnings of over $181 million, 113 stakes winners, 98 stakes placegetters, inc.




TRAPEZE ARTIST (14c, Domesday, Bletchingly). Champion 3YO Colt in Australia in 2017-18.7 wins-2 at 2-to 1400m, A$5,568,750, ATC TJ Smith S., Gr.1, Golden Rose S., Gr.1, All Aged S., Gr.1, 1400m-in track record time, Canterbury S., Gr.1, 1300m-in track record time, Expressway S., Gr.2, Canberra RC Black Opal S., Gr.3, 2d ATC The Everest, 3d ATC Sires' Produce S., Gr.1, Randwick Guineas, Gr.1, Theo Marks S., Gr.2, 4th ATC Premiere S., Gr.2, Hobartville S., Gr.2, Stan Fox S., Gr.2, Expressway S., Gr.2.

REDZEL (12g, Rubiton, Millionaire). Champion Sprinter & Older Horse in Australia in 2017-18.15 wins-1 at 2-to 1200m, A$16,444,000, VRC Darley Classic, Gr.1, BRC Doomben Ten Thousand S., Gr.1, ATC Challenge S., Gr.2, Shorts H., Gr.2, Hall Mark S., Gr.3, MRC Heath S., Gr.3, NSW Tatt's RC Concorde S., Gr.3-3 times, VRC Mumm S., L, ATC Fireball S., L, The Everest-twice, July Sprint H., Tab.com.au 2YO H., 2d ATC TJ Smith S., Gr.1, VRC Lightning S., Gr.1-twice, ATC Galaxy H., Gr.1, Challenge S., Gr.2-3 times, BRC Victory S., Gr.2, ATC Spark of Life H., Hyland Race Colours H., 3d ATC TJ Smith S., Gr.1, Shorts H., Gr.2, Kindergarten S., Gr.3, 4th BRC Doomben Ten Thousand S., Gr.1.

RUSSIAN REVOLUTION (13c, Stravinsky, Miswaki). 7 wins-2 at 2-to 1200m, A$1,284,225, ATC Galaxy H., Gr.1, MRC Oakleigh P., Gr.1, ATC Roman Consul S., Gr.2, MVRC Ian McEwen S., Gr.2, MRC Vain S., Gr.3, ATC Can Assist Volunteers 2YO P., Schweppes 2YO H., 4th VRC Coolmore Stud S., Gr.1, BRC Doomben Ten Thousand S., Gr.1.

SHAMUS AWARD (10c, Success Express, Luskin Star). Champion 3YO Colt in Australia in 2013-14.2 wins at 1600m, 2050m, A$2,473,500, MVRC WS Cox P., Gr.1, VRC Australian Guineas, Gr.1, 2d VRC Sires' Produce S., Gr.2, MVRC Bill Stutt S., Gr.2, Mitchell McKenzie S., L, 3d MRC Caulfield Guineas, Gr.1, CF Orr S., Gr.1, VRC Maribyrnong P., Gr.3, MVRC Inglis Banner 2YO S., RL, MRC Chairman's S., L.

HOT SNITZEL (08g, Blushing Groom, Balidar). 8 wins-3 at 2-to 1400m, A$1,334,850, BRC BTC Cup, Gr.1, ATC Royal Sovereign S., Gr.2, BRC Sires' Produce S., Gr.2, ATC Hall Mark S., Gr.3, Sebring S., Gr.3, Brian Crowley S., L, GCTC Ken Russell Memorial Classic, L, STC Rosehill Gardens Events Centre 2YO H., 2d BRC TJ Smith S., Gr.1, VRC Tab.com.au S., Gr.2, ATC Sebring S., Gr.3, Skyline S., Gr.3, MRC Kevin Heffernan S., Gr.3, Kevin Heffernan S., L, 3d BRC Champagne Classic, Gr.2, ATC Star Kingdom S., Gr.3, Kindergarten S., Gr.3, 4th ATC Shorts H., Gr.2, VRC MSS Security Sprint H., L.

SWEET IDEA (10f, Timber Country, First Norman). 8 wins-2 at 2-to 1400m, A$2,415,350, ATC Galaxy H., Gr.1, Silver Slipper S., Gr.2, Light Fingers S., Gr.2, Missile S., Gr.2, MRC Tristarc S., Gr.2, GCTC Magic Millions Guineas, RL, Wyong Magic Millions 3YO S., ATC TAB Sprint 2YO P., 2d ATC Coolmore Classic, Gr.1, VRC Myer Classic, Gr.1, MRC Memsie S., Gr.1, ATC Silver Shadow S., Gr.2, BRC BJ McLachlan S., Gr.3, GCTC Magic Millions 2YO Classic, RL, ATC Lidoran Group 2YO P., 3d ATC Golden Slipper S., Gr.1, 4th MRC Sir Rupert Clarke S., Gr.1.

SNITZERLAND (09f, Fraar, Zephyr Bay). 8 wins-2 at 2-to 1200m, A$1,974,500, VRC Lightning S., Gr.1, Danehill S., Gr.2, ATC Challenge S., Gr.2, VRC Thoroughbred Breeders S., Gr.3, ATC San Domenico S., Gr.3, MVRC Champagne S., Gr.3, MRC (Mornington) Inglis Premier 2YO S., MRC Blue Sapphire S., 2d ATC Golden Slipper S., Gr.1, Galaxy H., Gr.1, Challenge S., Gr.2, VRC Dilmah Earl Grey S., L, Ottawa S., L, 3d BRC Victory S., Gr.2, 4th ATC Reisling S., Gr.2.

SIZZLING (09c, General Nediym, Alzao). 7 wins-5 at 2-from 1000m to 1600m, A$1,332,375, BRC TJ Smith S., Gr.1, Queensland Guineas, Gr.2, Sires' Produce S., Gr.2, Champagne Classic, Gr.2, Gold Edition P., L, GCTC Ken Russell Memorial Classic, L, BRC Tyquin Speech & Reading 2YO H., 2d BRC BJ McLachlan S., Gr.3, Vo Rogue P., Gr.3, GCTC Magic Millions Guineas, RL, BRC Phelan Ready S., L, 3d ATC Expressway S., Gr.2, 4th ATC Bill Ritchie H., Gr.3, GCTC Magic Millions 2YO Classic, RL.

WILD RULER (17c, Daaher, Indian Charlie). 6 wins-1 at 2-to 1200m to 2021-22, A$2,168,125, MVRC AJ Moir S., Gr.1, ATC Arrowfield 3YO Sprint S., Gr.2, Roman Consul S., Gr.2, Inglis Nursery, RL, Heritage S., L, Fireball S., L, 2d ATC Concorde S., Gr.3, Cellarbrations 2YO H., 3d VRC Coolmore Stud S., Gr.1, BRC Champagne Classic, Gr.2.

I AM EXCITED (14f, General Nediym, Nashwan). 7 wins-1 at 2-at 1100m, 1200m, A$1,231,075, ATC Galaxy H., Gr.1, VRC Gilgai S., Gr.2, BRC Victory S., Gr.2, ATC Darby Munro S., L, Fireball S., L, Spark of Life H., All Too Hard at Vinery 2YO P., 2d VRC Kennedy P., Gr.3, ATC Wenona Girl H., Gr.3, MRC WW Cockram S., Gr.3, 3d ATC Arrowfield 3YO Sprint S., Gr.2, BRC Victory S., Gr.2, NSW Tatt's RC Furious S., Gr.2, VRC Furphy Sprint, Gr.3, ATC Triscay S., Gr.3, Scone RC Woodlands S., L, 4th BRC Moreton Cup, Gr.2, MRC How Now S., Gr.3.

SWORD OF STATE (18c, Encosta de Lago, Danzero). 4 wins at 2 in 2020-21, NZ$174,400, A$3,500, ARC Diamond S., Gr.1, Matamata RC Slipper S., Gr.3, Waikato RC Lowe Schollum Jones 2YO S., 3d ARC Eclipse S., Gr.2.

IN THE CONGO (18c, Var, Qui Danzig). 3 wins-1 at 2-at 1100m, 1400m to 2021-22, A$808,075, ATC Golden Rose S., Gr.1, San Domenico S., Gr.3, Heineken 2YO H., 2d ATC Run to the Rose, Gr.2, Rosebud H., L, Fujitsu General 2YO H.

ESTIJAAB (15f, Charge Forward, Match Winner). Champion 2YO in Australia in 2017-18.3 wins at 2, A$2,540,825, ATC Golden Slipper S., Gr.1, Reisling S., Gr.2, Australian Fire Hose 2YO P., 2d ATC Silver Slipper S., Gr.2, Inglis 3YO Sprint.

SUMMER PASSAGE (14g, Encosta de Lago, Lure). Top Male on The 2016-17 NZ 2YO Free H.3 wins-2 at 2-at 1200m to 2020-21, NZ$183,100, A$232,500, ARC Diamond S., Gr.1, Matamata RC Slipper S., L, Comag H., 2d ATC Sires' Produce S., Gr.1, MRC Caulfield Guineas Prelude, Gr.3, Counties Bowl, L, Counties RC Haunui Farm 2YO S.

WANDJINA (11c, Last Tycoon, Lunchtime). 3 wins-1 at 2-from 1000m to 1600m, £7,088, A$638,800, VRC Australian Guineas, Gr.1, CS Hayes S., Gr.3, ATC Australian Turf Club H., 2d ATC All Aged S., Gr.1, 3d MRC Caulfield Guineas, Gr.1, 4th ATC Todman S., Gr.2, San Domenico S., Gr.3, MRC Caulfield Guineas Prelude, Gr.3, ATC Lonhro P., L.

HEAVENLY BLUE (13c, El Prado, Theatrical). 3 wins-2 at 2-from 1400m to 1800m, R1,822,000, Turffontein South African Classic, Gr.1, Lad Brokers Juvenile P., 2d Turffontein Dingaans H., Gr.2, Graham Beck S., Gr.3, 3d Turffontein South African Derby, Gr.1, Gauteng Guineas, Gr.2.

INVADER (14c, Encosta de Lago, Clay Hero). Co-champion 2YO Colt in Australia in 2016-17.2 wins at 2, A$968,375, ATC Sires' Produce S., Gr.1, Chris Toogood 2YO H., 2d ATC Champagne S., Gr.1, Todman S., Gr.2, TAB 2YO P., 4th ATC Breeders' P., L.

AWAY GAME (17f, Elusive Quality, Sir Tristram). Champion 2YO Filly in Australia in 2019-20.5 wins-4 at 2-to 1200m to 2020-21, A$3,343,200, ATC Percy Sykes S., Gr.2, Widden S., Gr.3, Qld Tatt's RC WJ Healy S., Gr.3, GCTC Magic Millions 2YO Classic, RL, BRC Calaway Gal S., L, 2d ATC Golden Slipper S., Gr.1, VRC Bobbie Lewis H., Gr.2, BRC Gold Edition P., L, MRC Regal Roller H., L, 3d ATC Light Fingers S., Gr.2, GCTC Magic Millions Guineas, RL, BRC Hinkler H., L, 4th MRC Blue Diamond S., Gr.1, Merson Cooper S., L.

SPLINTEX (16c, O'Reilly, Centaine). 7 wins-2 at 2-to 1200m to 2021-22, A$1,108,650, ATC Arrowfield 3YO Sprint S., Gr.2, VRC Bobbie Lewis H., Gr.2, ATC Hall Mark S., Gr.3, Southern Cross Turf 2YO H., Able Doors Spark of Life H., Theraces 2YO H., Bushfire Appeal H., 3d Gosford Guineas, L, ATC Easter Monday 2YO H., CES H., 4th ATC Challenge S., Gr.2, Show County H., Gr.3.

SPILL THE BEANS (12c, Falbrav, Ahonoora). 5 wins-2 at 2-to 1400m, A$560,700, BRC QTC Cup, Gr.2, ATC Eskimo Prince S., Gr.3, Hawkesbury Guineas, Gr.3, ATC Australian Jewellery Liquidators 2YO P., 2d Scone RC Inglis 3YO Guineas, L, City Tatt's RC Brian Crowley S., L, 3d VRC Schweppes Flemingtonfling S., 4th ATC Hobartville S., Gr.2.

FRENCH EMOTION (11f, Woodman, Copper Kingdom). 8 wins from 1200m to 1600m, A$886,390, VRC Blazer S., Gr.2, SAJC Queen of the South S., Gr.2, MRC VOBIS Gold Distaff-twice, MVRC TBV Newmarket Grandwest H., MRC Premier Signs H.-twice, Le Pine Funerals H., 2d VRC Myer Classic, Gr.1, MVRC Sunline S., Gr.2, VRC Melbourne Cup Tour Trophy, MRC VOBIS Gold Distaff, ATC Cellarbrations H., Schweppes P., MRC Foundation H., Ladbrokes Bet Better H.

SNITTY KITTY (13f, Tale of the Cat, Zeditave). 6 wins to 1100m, A$566,685, MRC Caulfield Sprint H., Gr.2, BRC Lightning H., L, MRC Changing Places Real Estate H., Italktravel P., 2d MRC Oakleigh P., Gr.1, WJ Adams H., L, Scone RC Denise's Joy S., L, MRC Geoff Murphy H., 3d MRC Blue Star Group H., 4th ATC Galaxy H., Gr.1, MVRC AJ Moir S., Gr.1, SAJC RN Irwin S., Gr.3.

THRONUM (13c, Five Star Day, Danzig). 5 wins-2 at 2-to 1200m, A$441,750, MVRC Australia S., Gr.2, ATC Rosebud H., L, TAB Rewards 2YO H., 2d MVRC William Reid S., Gr.1, ATC Martin King 70th Birthday 2YO H., 3d ATC Up & Coming S., Gr.3, MRC Kevin Heffernan S., Gr.3, 4th MRC CF Orr S., Gr.1.

FOUR MOVES AHEAD (18f, Mr. Greeley, Anabaa). 3 wins-2 at 2-to 1400m to 2021-22, A$540,200, ATC Sweet Embrace S., Gr.2, Tea Rose S., Gr.2, Schweppes 2YO H., 3d ATC Silver Shadow S., Gr.2, 4th ATC Golden Slipper S., Gr.1, Sires' Produce S., Gr.1.

MENARI (14c, General Nediym, Whiskey Road). 3 wins-1 at 2-at 1100m, 1200m, A$619,050, ATC Run to the Rose H., Gr.2, Rosebud H., L, TAB Rewards 2YO P., 2d ATC Canonbury S., Gr.3, 3d ATC Golden Rose S., Gr.1, 4th ATC Golden Slipper S., Gr.1.

SHOWTIME (14c, Timber Country, First Norman). 3 wins from 1200m to 1600m, A$624,230, MVRC Bill Stutt S., Gr.2, MRC PB Lawrence S., Gr.2, 2d ATC Arrowfield 3YO Sprint S., Gr.2, Expressway S., Gr.2, MVRC Valley Pearl, L, ATC Capital Bluestone Kirkham 2YO P., McGrath Estate Agents H., 3d ATC All Aged S., Gr.1, MRC Futurity S., Gr.1, ATC Silver Slipper S., Gr.2, 4th ATC Todman S., Gr.2, Canonbury S., Gr.3.

TIME FOR WAR (11c, Zabeel, Mukaddamah). 3 wins at 2, A$470,950, ATC Pago Pago S., Gr.2, BRC Sires' Produce S., Gr.2, ATC CFMEU Mining & Energy 2YO P., 2d Gold Coast Guineas, Gr.3, ATC Brian Crowley S., L, SCTC Glasshouse H., L, 4th ATC Sires' Produce S., Gr.1.

FLYING SNITZEL (09f, Hula Town, The Expatriate). 3 wins-2 at 2-at 1200m, 1400m, A$340,950, VRC AV Kewney S., Gr.2, ATC Schweppervescence H., Gr.3, Australian Turf Club 2YO H., 3d ATC Magic Night S., Gr.2, Inglis Nursery, 4th ATC Champagne S., Gr.1, NSW Tatt's RC Furious S., Gr.2.

FARSON (13g, Gallo di Ferro, Damister). 5 wins from 1200m to 1800m, A$219,005, M$326,375, MRC Autumn Classic, Gr.2, Moorookyle Park Thoroughbred Stud H., MVRC Simpson Construction H., 3d MVRC Alister Clark S., Gr.2.

CHANCE BYE (07f, Red Ransom, Lyphard). 3 wins at 2, A$542,950, STC Silver Slipper S., Gr.2, AJC Racing NSW Inglis Nursery S., STC Inglis 2YO Classic, 3d AJC Silver Shadow S., Gr.3, 4th MVRC Champagne S., Gr.3.

LETZBEGLAM (17f, Forestry, Batonnier). 2 wins at 2, A$178,950, MRC Blue Diamond Prelude (f), Gr.2, 4th MRC Thoroughbred Club S., Gr.3, VRC Cap d'Antibes S., L.

TANGLED (14g, Shinko King, Gleam Machine). 2 wins at 2, A$688,150, BRC Champagne Classic, Gr.2, ATC Volvo Commercial Vehicles 2YO H., 2d ATC Rosehill Guineas, Gr.1, Spring Champion S., Gr.1, Frank Packer P., Gr.3, MRC Caulfield Classic, Gr.3, 3d ATC Australian Derby, Gr.1, Carrington S., L, 4th BRC Chairman's H., Gr.3, ATC Dulcify H., L.

PERIGNON (12f, Narita Brian, Rubiton). 2 wins-1 at 2-at 1200m, A$382,250, ATC Light Fingers S., Gr.2, TAB Rewards 2YO P., 2d ATC Magic Night S., Gr.2, NSW Tatt's RC Furious S., Gr.2, 3d ATC Flight S., Gr.1, Birthday Card S., Gr.3, 4th Wyong Magic Millions 2YO Classic, RL.

SALADE (08c, Beautiful Crown, Bletchingly). Winner at 2, A$173,200, ATC Pago Pago S., Gr.2, 2d Illawarra TC AJ Lillye Memorial H.

AMORINO (09g, Marauding, Storm Bird). 10 wins-2 at 2-to 1500m, A$776,900, VRC TAB Rewards S., Gr.3, March S., L, MRC Anniversary Vase, L, WATC Grandstand Cup, L, Cyril Flower S., L, Bunbury S., L, ATC City Tattersalls 2YO P., Summer Super Saver Ticket 2YO H., WATC Magic Millions Raceday H., 2d Pinjarra Classic, L, WATC Golden Group H., 3d VRC Lawn H., WATC Silks H., 4th ATC Todman S., Gr.2, MRC TS Carlyon Cup, Gr.3, Gosford Guineas, L.

EXHILARATES (16f, More Than Ready, Secret Savings). 6 wins-2 at 2-at 1100m, 1200m to 2020-21, A$2,402,800, MRC Quezette S., Gr.3, GCTC Magic Millions 2YO Classic, RL, VRC MSS Security Sprint H., L, BRC Helen Coughlan S., L, MVRC Atlantic Jewel S., L, GCTC Follow at Aquisfarm on Facebook 2YO H., 2d ATC Reisling S., Gr.2, Qld Tatt's RC WJ Healy S., Gr.3, MVRC Scarborough S., Gr.3, BRC Fred Best Classic, Gr.3, GCTC Magic Millions Guineas, RL, Wyong Magic Millions 2YO Classic, RL, GCTC Snippets P., 3d Gold Coast Guineas, Gr.3.

DANCES ON STARS (09g, Last Tycoon, Sir Tristram). 9 wins-1 at 2-from 1100m to 1600m, A$768,710, ATC Kindergarten S., Gr.3, Carrington S., L, GCTC Prime Minister's Cup, L, ATC Blackwoods Galmet H., SAJC Greg Venn's Significant Birthday H., Oakbank RC Harcourts Adelaide Hills H., 2d BRC Queensland Guineas, Gr.2, ATC Canterbury Classic, L, SAJC CS Hayes Memorial Cup, L, GCTC Ken Russell Memorial Classic, L, Gosford RC Takeover Target S., L, ATC Harvey Norman 2YO H., SAJC James Boag's Premium H., Eckermann Conveyancers H., AAMI H., Gawler & Barossa JC Terrace Function Centre H., 3d ATC Ajax S., Gr.2, BRC Sires' Produce S., Gr.2, Champagne Classic, Gr.2, GCTC Victory S., Gr.2, MRC TS Carlyon Cup, Gr.3, Gold Coast Guineas, Gr.3, BRC Mount Franklin H., SAJC Hughes Limousines H., Adelaide Festival Raceday H., John Castleman Retirement H., 4th ATC Sebring S., Gr.3, Qld Tatt's RC Tattersall's 150th Anniversary S., Gr.3, BRC Sprint H., Gr.3, VRC Chester Manifold S., L, Canberra RC National Sprint H., L.

MALAVIO (08g, Dehere, Zoffany). 9 wins-1 at 2-to 1500m, A$504,780, ATC Tramway S., Gr.3, Festival S., L, Civic S., L, Tooheys New Twin Willows H., 2d ATC Michael Hansell Signs H., MC Conners Racing H., 3d ATC Ajax S., Gr.2, 4th ATC Liverpool City Cup, Gr.3, Doncaster Mile Prelude, Gr.3, Show County H., Gr.3, Hawkesbury Gold Cup, Gr.3.

TAIKOMOCHI (13g, Fusaichi Pegasus, Deputy Minister). 7 wins from 1400m to 2400m to 2020-21, A$619,050, ATC Neville Sellwood S., Gr.3, Kingston Town S., Gr.3, Australia Day Cup, L, Premier's Cup Prelude H., 2d TTC Launceston Cup, Gr.3, ATC Winter S., L, January Cup, L, Canberra Cup, L, ATC Press Statement at Vinery H., 3d ATC Summer Cup, Gr.3, Winter Challenge H., L, Hawkesbury RC Ladies Day Cup, L, 4th ATC Japan Racing Association P., Gr.3, Premier's Cup, Gr.3, TRC Hobart Cup, Gr.3, ATC Cup, L.

PETROL POWER (10g, Charnwood Forest, Alydar). 6 wins-2 at 2-to 1400m, A$541,107, WATC Sir Ernest Lee-Steere Classic, Gr.3, Placid Ark S., L, Supremacy S., L, Westspeed Initial 2YO P., Myer Fashion H., Tabtouch H., 2d WATC Belgravia S., L, Fairetha S., L, Perth S., L, Hyperno, Kingston Rule & Let's Elope H., Magicmillions.com.au H., Tabtouch Sprint H., 3d WATC Magic Millions Perth 2YO Classic, RL, Mitavite H., Minearc Systems H., Emirates Melbourne Cup Tour H.

YOUNG MAN POWER (12c, Sunday Silence, Nureyev). 5 wins-1 at 2-at 1600m, 220,627,000¥, Tokyo Fuji S., Gr.3, Niigata Sekiya Kinen, Gr.3, Hanshin Arlington Cup, Gr.3, Tokyo Tamagawa S., 2d Niigata Tanigawadake S., L, Fukushima Mimpo Hai, L, 3d Kyoto Yomiuri Milers Cup, Gr.2, Nakayama Keisei Hai Autumn H., Gr.3, Niigata Sekiya Kinen, Gr.3, Nakayama Junior Cup, 4th Niigata Sekiya Kinen, Gr.3-twice.

PERAST (14c, Zabeel, Success Express). 4 wins-1 at 2-to 1400m, A$478,166, MRC Caulfield Guineas Prelude, Gr.3, BRC Fred Best Classic, Gr.3, Queensland Day P., L, 3d ATC Run to the Rose H., Gr.2, VRC Chatham S., Gr.3, MRC Moonga S., Gr.3, Inglis 2YO Premier, RL.

IRITHEA (13f, French Deputy, Sadler's Wells). 8 wins to 1400m, A$948,915, Hawkesbury Crown, Gr.3, Scone RC Dark Jewel Classic H., Gr.3, ATC Tipping Competition H., Owners Benefits Card H., Dooleys H., Theraces H., 2d ATC Sapphire S., Gr.2, Aspiration H., Gr.3, Gosford RC Belle of the Turf H., Gr.3, GCTC Magic Millions Fillies & Mares P., ATC Tab.com.au H., Ranvet H., 3d Newcastle JC Tibbie S., Gr.3, Wyong RC Mona Lisa S., L, ATC Bisley Workwear H., Summer Hospitality H., 4th BRC Kingsford-Smith Cup, Gr.1, ATC Millie Fox S., Gr.2, Hawkesbury Crown, Gr.3.

SYLVIA'S MOTHER (15f, Bel Esprit, At Talaq). 7 wins to 1400m, A$455,230, VRC Frances Tressady S., Gr.3, MRC Geoffrey Bellmaine S., Gr.3, VRC ATA Trainers’ Trust H., ATC Membership H., Australian Turf Club H., 3d MRC WW Cockram S., Gr.3, ATC TAB H.

ARBEITSAM (13g, Red Ransom, Palace Music). 7 wins from 1200m to 2000m, A$1,129,600, ATC Neville Sellwood S., Gr.3, Hawkesbury RC Rowley Mile H., L, ATC Premier's Cup Prelude H., Sydney Spring Carnival on Sale P., Theraces H., TAB Rewards H., 2d GCTC Magic Millions Cup, RL, ATC Pro Rata Membership H.-twice, 3d ATC Doncaster H., Gr.1, Theraces P., Membership H., 4th ATC Shannon S., Gr.2, NSW Tatt's RC Tramway S., Gr.2, ATC Craven P., Gr.3.

SPRIGHTLY LASS (13f, Gold Fever, Rory's Jester). 6 wins to 1100m, A$321,390, SAJC DC McKay S., Gr.3, MRC Bel Esprit S., L, MVRC Ladbrokes 55 Second Challenge H., Excellence in Baking H., 2d ATC Maurice McCarten H., Gr.3, MRC Sheen Group H.

SWEET REDEMPTION (12f, Red Ransom, Danzero). 6 wins-1 at 2-from 1200m to 1600m, A$401,810, ATC Festival S., Gr.3, Toy Show H., Gr.3, TAB Rewards 2YO H., TAB Rewards H., McGrath Estate Agents Qld H., 2d MRC Summoned S., Gr.3, TTC Tasmanian Oaks, L, Goulburn City Cup, ATC TAB Place Multi 2YO H., Legea Xmas Party H., 3d MVRC Alexandra S., Gr.3, BRC Brisbane H., L, ATC Cafe Culture Insitu H.

LUBITON (13f, Zabeel, Sea Road). 5 wins-1 at 2-from 1200m to 1600m, A$367,150, MVRC Tesio S., Gr.3, Wyong RC Mona Lisa S., L, ATC Ranvet H., TAB H., 2d Illawarra TC Arrowfield Classic, Gr.3, ATC Star Mile H., Sydney Rowing Club H., McGrath Estate Agents ACT H., 3d ATC Ascend Sales Trophies H., 4th ATC Shannon S., Gr.2.

MACROURA (17f, Zabeel, Morcon). 4 wins-3 at 2-to 1200m to 2020-21, A$306,590, MVRC Typhoon Tracy S., Gr.3, Scone RC Woodlands S., L, ATC Cellarbrations 2YO H., 3d ATC Rendr Delivery Sprint H., VRC Legends Trophy H., Illawarra TC Traffic Logistics H.

ODYSSEY MOON (12c, Arch, Drone). 4 wins-1 at 2-to 1300m, A$723,275, VRC Standish H., Gr.3, ATC Inglis Nursery, RL, VRC Midwest Bellarine H., MRC Ladbrokes Cash in H., 2d ATC Sires' Produce S., Gr.1, Skyline S., Gr.2, Carbine Club S., Gr.3, 3d ATC Pago Pago S., Gr.2, VRC AR Creswick Series Final, L, Straight Six H., L, MVRC Mitchell McKenzie S., L, Bendigo Guineas, L, 4th MRC Zeditave S., Gr.3, ATC Inglis 2YO Classic, RL.

RELOADED (16g, Tayasu Tsuyoshi, Bite the Bullet). 3 wins-1 at 2-from 1200m to 1800m to 2020-21, A$605,250, BRC Lord Mayor's Cup, Gr.3, Members' H., L, ATC Battle of Amiens 2YO P., 2d ATC Hobartville S., Gr.2, BRC Tails S., L, ATC Supporterhub 2YO H., 3d ATC Rosehill Guineas, Gr.1, BRC JJ Atkins P., Gr.1, ATC Tramway S., Gr.2, Shannon S., Gr.2, 4th ATC Randwick Guineas, Gr.1.

JUKEBOX (14c, Rory's Jester, Umatilla). 3 wins-2 at 2-at 1100m, 1200m, A$356,400, MRC Vain S., Gr.3, Inglis 2YO Premier, RL, 2d VRC Danehill S., Gr.2, MRC Blue Sapphire S., Gr.3, 3d MRC Sir John Monash S., Gr.3.

OAKLEIGH GIRL (11f, Mr. Greeley, Century). 2 wins at 2, A$828,500, VRC Ottawa S., Gr.3, BRC Calaway Gal S., L, 2d GCTC Magic Millions 2YO Classic, RL, 4th BRC BJ McLachlan S., Gr.3.

SURE KNEE (15f, Encosta de Lago, Belong to Me). 7 wins from 1300m to 1700m, A$531,940, BRC Sapphire S., Gr.3, VRC Macedon & Goldfields H., TAB Trophy H., ATC Derby Day on Sale H., TAB Rewards H., Theraces H., MRC Mary Bell H., 2d VRC Rivette Series Final H., MRC Jack Elliot H., VRC So You Think Hall of Fame H., ATC Schweppes H., 3d MVRC Ace Seating H.

ELLE LOU (11f, Snippets, Famous Star). 7 wins from 1100m to 1600m, A$516,750, ATC Aspiration H., Gr.3, GCTC Magic Millions P., ATC Happy 80th Brithday Stan King H., JBS Australia H., Pluck at Vinery H., Providence H., 2d ATC Ladbrokes.com.au H., Heritage Society Anniversary H., TAB Rewards H., 3d ATC Toy Show H., Gr.3, BRC Lord Mayor's Cup, Gr.3, ATC Winter S., L, Eric Kime H., 4th Scone RC Dark Jewel Classic, Gr.3, Newcastle JC Tibbie S., Gr.3, Hawkesbury RC Rowley Mile H., L.

VULPINE (16f, Elusive Quality, Lion Hunter). 5 wins to 1200m to 2020-21, A$246,140, ATC Wenona Girl H., Gr.3, ANZ Bloodstock News H., Bowermans Furniture H., 2d ATC Chandon H., 3d ATC De Bortoli Wines H., ANZ Bloodstock News H.

SAFIN (14g, Starcraft, Anabaa). 4 wins-1 at 2-from 1000m to 1600m, A$516,075, ATC Carbine Club S., Gr.3, MVRC William Hill 2YO P., ATC Shoot Out Mile H., MVRC Sporting Globe After Last P., 2d VRC Emirates Airline H., L, BRC Gallopers Sports Club H., Ipswich TC Channel Seven H., 3d VRC CS Hayes S., Gr.3, MRC Manfred S., Gr.3, Eclipse S., Gr.3, Canberra RC Black Opal S., Gr.3, MVRC Valley Pearl, L, MRC Jockey Celebration Day H., Pakenham RC David Bourke Memorial H.

DIDDUMS (13f, Rahy, Red Ransom). 4 wins to 1200m, A$215,380, ATC PJ Bell S., Gr.3, Tab.com.au H.-twice, 2d ATC Casino Prince at Vinery H., Myboycharlie at Vinery H.

IMMORTAL LOVE (17g, Bel Esprit, Danehill Dancer). 3 wins-2 at 2-to 1400m to 2020-21, A$176,713, MRC HDF McNeil S., Gr.3, VRC Tom Melbourne 2YO Trophy.

EPTIMUM (14g, Monashee Mountain, Hatta's Mill). 3 wins at 1100m, 1200m, A$148,050, HK$172,200, MVRC Red Anchor S., Gr.3.

His sire sons include Shamus Award (15), Time for War, Wandjina, Spill the Beans, Sizzling, etc.

DAM LINE

 

1st Dam

HELENA'S SECRET, by Five Star Day. Winner at 2 in Canada. Half-sister to TEARS I CRY, Anna Dana. Dam of seven foals, six to race, all winners, inc:-

THRONUM (c. by Snitzel). Subject horse.

All Too Many (f. by Eskendereya). Winner at 8¼f in U.S.A. Dam of-

Cover Charge (Take Charge Indy). Winner at 2, 3d Delta Downs Take Charge Brandi S., L, My Trusty Cat S., L, Zia Park Princess S., L, Retama Park La Senorita S., L.

 

2nd Dam

MOUNT HELENA, by Danzig. Winner at 2 in GB. Half-sister to STREET CRY, HISTORIAN, Helsinki (dam of SHAMARDAL, GEOFFREY CHAUCER), Sovetsky, Grecian Slipper (dam of GRAIKOS, MAGNA GRAECIA, PARTHENON). Dam of 13 foals, 11 to race, 8 winners, inc:-

TEARS I CRY (Chester House). 3 wins from 7½f to 8½f, US$157,168, Lone Star Park Irving Distaff S., L, 2d Lone Star Park Ouija Board Distaff H., Gr.3, 3d Canterbury Park Lady Canterbury S., L. Producer.

Anna Dana (Chester House). 2 wins-1 at 2-at 6½f, 7½f, 2d Turfway Park Valdale S., L, Cincinnati Trophy S., L. Producer.

 

3rd Dam

HELEN STREET, by Troy. Second top filly on The 1984 English 2YO Free H. Joint third top filly on The 1985 English 3YO Free H. 3 wins-2 at 2-from 1200m to 2400m, Irish Oaks, Gr.1, Deauville Prix du Calvados, Gr.3, Ascot Virginia Water S., 2d Ascot Fillies Mile, Gr.3, 3d Yorkshire Oaks, Gr.1, Newmarket Nell Gwyn S., Gr.3, 4th Newmarket Champion S., Gr.1, Laurel Washington DC International S., Gr.1, York Musidora S., Gr.3. Dam of 13 foals, 11 to race, 10 winners, inc:-

STREET CRY (Machiavellian). Horse of the Year in UAE in 2002. Champion Middle Distance Horse in UAE in 2002. 5 wins-1 at 2-from 1300m to 2000m, US$4,753,675, 2,013,000Dhs in U.S.A. and U.A.E, Nad al Sheba Dubai World Cup, Gr.1, Churchill Downs Stephen Foster H., Gr.1, Nad al Sheba Sheikh Maktoum bin Rashid al Maktoum Challenge #3, Gr.2, UAE Two Thousand Guineas, 2d Saratoga Whitney H., Gr.1, Santa Anita Norfolk S., Gr.2, Del Mar Futurity, Gr.2, Aqueduct Discovery H., Gr.3, UAE Derby, Gr.3, 3d Breeders' Cup Juvenile, Gr.1. Champion sire.

HISTORIAN (Pennekamp). 5 wins-4 at 2-from 1350m to 2100m, Saint-Cloud Prix Rose de Mai, L, Prix de la Haie Fleurie, 4th Toulouse Prix Occitanie, L. Dam of-

Antiquities (Kaldounevees). 2 wins at 2000m, 2100m, €75,900, Maisons-Laffitte Prix Reliance, 2d Saint-Cloud Prix Cléopâtre, Gr.3, Fontainebleau Prix Melisande, L, Vichy Prix Madame Jean Couturie, L. Dam of-

VICTOR LUDORUM (Shamardal). 5 wins-3 at 2-at 1600m, €725,391, to 2021, Deauville Poule d'Essai des Poulains, Gr.1, ParisLongchamp Prix Jean-Luc Lagardere, Gr.1, Chantilly Prix Messidor, Gr.3, Prix des Aigles, ParisLongchamp Prix de Fontenoy, 3d Chantilly Prix du Jockey Club, Gr.1, Prix du Moulin de Longchamp, Gr.1, Deauville Prix Guillaume d'Ornano, Gr.2, Saint-Cloud Prix du Muguet, Gr.2, ParisLongchamp Prix de Fontainebleau, Gr.3.

MARY TUDOR (Dawn Approach). Winner at 1¼m, €97,702, Navan Salsabil S., L, 2d Naas Oaks Trial, L, 3d Irish Oaks, Gr.1, Curragh Debutante S., Gr.2.

Comnena. Unraced. Dam of-

CARPATHIAN (Elusive City). 4 wins from 2200m to 3850m in Germany, Cologne Frühjahrspreis des Carl Jaspers Versicherungskontors, L, Silbernes Band, L.

Helsinki (Machiavellian). Winner at 2000m, Deauville Prix de Cheffreville, 3d Evry Prix Melisande, L. Dam of-

SHAMARDAL (Giant's Causeway). Champion 2YO & 3YO Colt in Europe in 2004 & 2005. Champion 2YO Colt in GB in 2004. Champion 3YO Miler in GB in 2005. 6 wins-3 at 2-from 1200m to 2100m, £329,319, €1,085,660, Chantilly Prix du Jockey Club, Gr.1, Longchamp Poule d'Essai des Poulains, Gr.1, Newmarket Dewhurst S., Gr.1, York St James's Palace S., Gr.1, Goodwood Vintage S., Gr.2. Champion sire.

GEOFFREY CHAUCER (Montjeu). 2 wins at 2, €86,435, Curragh Beresford S., Gr.2, Leopardstown Irish Stallion Farms 2YO S., 3d Leopardstown Derrinstown Stud Derby Trial, Gr.3.

Diamond Necklace (Unbridled's Song). Placed at 3, 3d Gowran Park Victor McCalmont Memorial S., L. Dam of-

DOGTAG (War Front). 4 wins-1 at 2-from 1m to 1¼m, US$388,791, to 2020, Saratoga PG Johnson S., L, 2d Del Mar Yellow Ribbon H., Gr.2, John C Mabee S., Gr.2, Santa Anita Royal Heroine S., Gr.2.

Grecian Slipper. 3 wins from 1m to 11f, Doncaster Unknown Soldier S., 4th Ascot Harvest S., L. Dam of-

MAGNA GRAECIA (Warning). 5 wins from 1800m to 3000m, Longchamp Prix de Barbeville, Gr.3, Chantilly Prix Right Royal, L, 2d Cagnes-sur-Mer Grand Prix du Conseil General des Alpes-Maritimes, L. Dam of-

Taranto (Machiavellian). 2 wins at 2, Longchamp Prix de la Butte Aux Cailles, Maisons-Laffitte Prix Tenebreuse, 2d Lingfield River Eden S., L. Dam of-

TERRITORIES (Invincible Spirit). 3 wins-1 at 2-at 1200m, 1600m, £107,231, €569,340, Chantilly Prix Jean Prat, Gr.1, Longchamp Prix de Fontainebleau, Gr.3, Chantilly Prix de Bertinval, 2d Deauville Prix Jacques Le Marois, Gr.1, Longchamp Prix Jean-Luc Lagardere, Gr.1, The Two Thousand Guineas, Gr.1, 3d Deauville Prix du Palais-Royal, Gr.3, Longchamp Prix La Rochette, Gr.3, Maisons-Laffitte Prix Messidor, Gr.3, Prix Carrefour Montesson. Sire.

Policoro. Winner at 2200m in France. Dam of-

FIREBIRD SONG (Invincible Spirit). 3 wins-1 at 2-at 1600m, 1750m in GB, France and Germany, Hannover Grosser Preis der Metallbau Burckhardt Gmbh, L, 3d Saint-Cloud Prix Matchem, L, La Teste Prix La Sorellina, L, Newmarket Prestige Classics 2YO Fillies' S.

GRAIKOS (Rainbow Quest). 3 wins at 2, Longchamp Prix de Conde, Gr.3, Prix des Aigles, Deauville Prix de Bourguebus, 3d Longchamp Prix des Chenes, Gr.3. Sire.

PARTHENON (Dubai Destination). 3 wins-1 at 2-from 7f to 11f, Hamilton Glasgow S., L, Sandown Casino at Bet365.com S., 3d Doncaster Racing Post Nursery H.

Latona. Winner at 2600m in France. Dam of-

PAXIMADIA (Commands). 4 wins-1 at 2-from 1400m to 1600m, A$508,650, MRC Sandown Guineas, Gr.2, VRC Carbine Club S., Gr.3, Poseidon S., L, ATC RAAF 2YO H., 3d BRC JJ Atkins S., Gr.1, 4th BRC Sires' Produce S., Gr.2.

Truth Beauty. Unplaced. Dam of-

SHAMTEE (Shamardal). 3 wins at 1600m, 1800m, Longchamp Prix Finlande, L, 4th Chantilly Prix de Sandringham, Gr.2.

2020 VIRTUAL STALLION PARADE