STAR WITNESS

Starcraft x Leone Chiara, by Lion Hunter
Height: 16hh

  • PROVEN Gr.1 winning SIRE

  • INCREDIBLY VERSATILE; 2YO’s, 3YO’s and older horses with Stakes winners from 1100m to 2400m

  • Winner of the Blue Diamond and Coolmore Stakes Gr.1 double

  • Sire of 19 Stakes winners and over $46 million in progeny earnings

  • 9 Stakes horses in 2020/21 inc. Magic Millions $2m quinella with Aim and Amish Boy

  • Champion 2YO and 3YO colt of his generation

  • Yearlings have sold for $750k, $450k, $400k, $400k, $360k etc.

“Widden’s Star Witness appears a sure thing to continue his rise up the Australian Stallion ranks judging on his ability to sire arguably Australia’s best two 3yo’s of either sex. From just three crops he has sired high class sprinter milers that perform from Two to Three. With over 360 mares covered in the last two seasons don’t expect this guy to slow down anytime soon.” Breednet – Tara Madgwick

Service Fee: $16,500

G1 True Nicks  

PEDIGREE GRID

LEADING PROGENY

STAR WITNESS Champion 3YO Colt in Australia in 2010-11. 4 wins-3 at 2-to 1200m, £107,640, A$1,202,200, VRC Coolmore Stud S., Gr.1, MRC Blue Diamond S., Gr.1, VRC Talindert S., L, MVRC Tatts Group 2YO P., 2d VRC Patinack Classic, Gr.1, Royal Ascot King's Stand S., Gr.1, 3d Royal Ascot Golden Jubilee S., Gr.1, MRC Vain S., L, Manfred S., L, 4th MRC Schillaci S., Gr.2. He entered stud in Aust. in 2011. Sire of 637 progeny to race, 396 winners (62.0%), earnings of over $48 million, 21 stakes winners, 17 stakes placegetters, inc.




GLOBAL GLAMOUR (13f, Testa Rossa, Success Express). 5 wins-1 at 2-from 1000m to 1600m, A$1,561,400, ATC Flight S., Gr.1, MRC Thousand Guineas, Gr.1, ATC Light Fingers S., Gr.2, MRC Tristarc S., Gr.2, 2d ATC Canterbury S., Gr.1, Arrowfield 3YO Sprint S., Gr.2, Apollo S., Gr.2, GCTC Magic Millions Guineas, RL, 3d ATC Surround S., Gr.2, NSW Tatt's RC Furious S., Gr.2, 4th ATC Expressway S., Gr.2.

GRAFF (15c, Keep the Faith, Devaraja). 4 wins-2 at 2-to 1300m to 2020-21, A$1,352,270, MRC Caulfield Sprint, Gr.2, ATC San Domenico S., Gr.3, Hawkesbury RC Clarendon 2YO S., ATC Sledmere Stud 2YO H., 2d ATC Run to the Rose H., Gr.2, 3d ATC Golden Rose S., Gr.1, Concorde S., Gr.3, 4th VRC Newmarket H., Gr.1, Lightning S., Gr.1, ATC Shorts H., Gr.2, Premiere S., Gr.2, Hawkesbury RC Gold Rush, L.

STAR TURN (13c, Made of Gold, Pre Emptive Strike). 3 wins-1 at 2-at 1100m, A$877,300, MRC Schillaci S., Gr.2, ATC San Domenico S., Gr.3, Pierro 2YO P., 2d ATC Run to the Rose H., Gr.2, MRC Blue Diamond Prelude (c&g), Gr.3, 3d VRC Newmarket H., Gr.1, Lightning S., Gr.1, Coolmore Stud S., Gr.1, MVRC William Reid S., Gr.1, ATC Antler Luggage Kirkham 2YO P.

MELLA MARIA (12f, Keep the Faith, Danehill). 3 wins-2 at 2-to 1450m, R454,700, Turffontein Johannesburg Spring Fillies & Mares Challenge, Gr.2, 2d Turffontein Starling S., Gr.3, 3d Turffontein Pretty Polly S., Gr.3, Vaal Book a Table Graduation P.

SWIFT WITNESS (18f, Commands, Spinning World). 2 wins-1 at 2-at 1100m, 1200m to 2021-22, A$299,750, ATC Silver Shadow S., Gr.2, GCTC Gold Pearl 2YO H., 2d ATC Reisling S., Gr.2, 3d ATC Tea Rose S., Gr.2, Wyong Magic Millions 2YO Classic, RL.

FUHRYK (13f, Langfuhr, At Talaq). 6 wins at 1100m, 1200m, A$764,785, SAJC Proud Miss S., Gr.3, MRC Kevin Hayes S., Gr.3, Alinghi S., L, MVRC VOBIS Gold Carat, CRT Whites Rural H., 2d WATC Winterbottom S., Gr.1, SAJC Euclase S., Gr.2, MRC Geoffrey Bellmaine S., Gr.3.

THREEOOD (15f, Street Sense, Ascot Knight). 6 wins from 1100m to 1600m to 2020-21, A$364,345, Gosford RC Belle of the Turf H., Gr.3, ATC Iron Jack H., Ranvet H., Sky Racing Active H., 2d ATC Sky Racing Active H.-twice, TAB Long May We Play H., 3d BRC Helen Coughlan S., L, ATC Ranvet Salkavite H., MRC Ladbrokes H.

EXPLOSIVE WITNESS (14g, Danzero, Mukaddamah). 5 wins-1 at 2-at 1000m to 2020-21, A$27,500, HK$6,283,950, HKJC Bauhinia Sprint Trophy, Gr.3, MVRC Johnnie Walker 2YO H., HKJC Chai Wan Kok H., Kong Sin Wan H., Babington H., 3d HKJC Clementi H., Castle Peak Bay H., Cassia H., Cornflower H., Fu Tai H., Club Street H.

CROWN WITNESS (14f, Kahal, Kilconnel). 3 wins-1 at 2-at 1000m, 1100m, A$256,650, MRC Quezette S., Gr.3, VRC Winter Lodge H., MRC Clanbrooke Racing 2YO H., 2d MVRC Ladbrokes 55 Second Challenge H., 4th MRC Blue Sapphire S., Gr.3.

STELLAR COLLISION (12g, More Than Ready, Green Desert). 10 wins-1 at 2-to 1250m, A$595,900, MRC Christmas S., L, MRC (Mornington) Hareeba S., L, SAJC Adelaide Cup Raceday H., Hughes Limousines H., MVRC Ascend Trophies Premium P., Opus Group Tour of Victoria Sprint Final H., Melbourne Signage Concepts H., MRC Willhillwolfpack P., Cranbourne TC Apache Cat H., 2d SAJC Matrice S., L, Warrnambool RC Wangoom H., L-twice, Sale TC Viatek H., 3d MVRC Australia S., Gr.2, VRC Goodwood Racecourse Trophy H., L.

OUR CROWN MISTRESS (14f, Fastnet Rock, Marscay). 5 wins to 1400m, A$291,000, VRC Lexus Hybrid P., L, BRC Just Now H., L, MRC Resimax P., 3d MRC Cape Grim Beef Steaks S., Gr.3, 4th VRC Hong Kong Jockey Club S., Gr.3, BRC Nudgee S., L.

HANDLE THE TRUTH (15g, Bernardini, Commands). 9 wins-1 at 2-to 1400m to 2020-21, A$1,373,520, Canberra RC National Sprint H., L, ATC Kosciuszko S., Rosehill Bowling Club H., TAB Highway H.-twice, Canterbury Night Sprint H., 2d ATC Bentley Winter Dash H., Goulburn Cup, 3d ATC Starlight S., L, Goulburn Cup, ATC Sharp Extensive IT H., 4th ATC Concorde S., Gr.3, Scone RC Ortensia S., L.

LYCURGUS (13g, Testa Rossa, End Sweep). 6 wins-1 at 2-from 1100m to 2500m, A$458,865, MRC Galilee Series Final H., L, VRC High Country H., MRC Ladbrokes Odds Boost H.-twice, 2d VRC Trevor Clarke H., Happy Holidays H., ATC Tab.com.au H., MRC Ladbrokes Challenge H., MRC (Mornington) Peninsula Essence Magazine H., 3d MRC Inglis Cup, VRC Banjo Paterson Series Final H., Juvenile Diabetes Research Foundation H.

THE BARRISTER - HIGH VOLATILITY (H.K.) (12g, Desert Sun, Pre Emptive Strike). 6 wins-2 at 2-from 1200m to 1650m, NZ$1,020, A$165,510, HK$5,549,550, ATC Fernhill H., L, MRC (Mornington) Martin Collins Fibretrack Sires' 2YO P., HKJC Empowering Youth H., Jardine H., Percival H., Kam Shan H., 2d HKJC Tianjin H., H Moser & Cie Excellent H., Panasonic 100th Anniversary H., Wayfoong Centenary Bowl H., Austin H., King Kwong H., Longchamp Racecourse H., Golf Club Centenary Cup, Tai Ping Shan H., Jaffe H.

LORD BALMORAL (13c, Zabeel, Sheikh Albadou). 5 wins-1 at 2-to 1400m, R454,431, Kenilworth Sophomore Sprint H., L, Fairview Air School Glendore Sprint, Greyville Blomeyers Electrical H., 2d Durbanville Betting World H., 3d Fairview Racing Association S.

MAGIC ALIBI (12f, Magic Albert, Distinctly North). 5 wins to 1350m, A$490,335, Ipswich TC Gai Waterhouse Classic, L, ATC TAB H., More Than Just Winning H., More Than Ready at Vinery P., 2d ATC Bradford Soundscreen H., Pre-Purchase & Save H., 3d ATC Sheraco S., Gr.2, Sheraco S., Gr.3, GCTC Magic Millions Fillies & Mares P., ATC TAB H., Roadwork Solutions H., 4th ATC Sheraco S., Gr.3, Scone RC Ortensia S., L, Gosford Guineas, L.

WELL SPRUNG (12g, Grand Slam, Lord at War). 4 wins at 1000m, 1200m, A$366,000, MVRC Mitchell McKenzie S., L, VRC Singapore Turf Club Trophy H., MRC (Mornington) Building Brands H., 2d MRC Testa Rossa S., L, VRC Lloyd Williams Hall of Fame H., Victorian Owner Gold Card H., MVRC Pizza Fellas H., 3d MVRC Abell S., L, Warrnambool RC Wangoom H., L, MRC (Mornington) Hareeba S., L, MRC Big Screen Company H., 4th MVRC Chandler Macleod S., L.

AIM (17g, Smart Strike, Dehere). 3 wins-2 at 2-at 1200m, 1400m to 2020-21, A$1,373,025, GCTC Magic Millions Guineas, RL, ATC TAB Venue Mode 2YO H., TAB Long May We Play 2YO P., 3d ATC Skyline S., Gr.2, 4th ATC Pago Pago S., Gr.3, Ming Dynasty H., Gr.3.

COSMIC ALERT (15f, Rock of Gibraltar, Made of Gold). 3 wins from 1400m to 1700m, A$106,875, SAJC Laelia S., L, Schweppes H., 2d SAJC Guinness St Pats Day H., 3d SAJC Adelaide Image Printing H.

RHAPSODY ROSE (18f, Medaglia d'Oro, Snippets). 2 wins at 2 in 2020-21, A$181,075, BRC Bill Carter S., L, Madame Wu 2YO H., 3d GCTC Ken Russell Memorial Classic, Gr.3, BRC Calaway Gal S., L.

PEARL STAR (12f, Fastnet Rock, Desert Prince). Winner at 2, A$86,260, SAJC Dequetteville S., L, 3d MRC Redoute's Choice S., L, SAJC Cinderella S., L.

Kimberley Star (12f, Anabaa, Don't Say Halo). 3 wins-2 at 2-at 1300m, 1400m, A$383,885, ATC TAB Rewards 2YO H., Structaflor Yellowtongue P., All Too Hard at Vinery 2YO P., 2d ATC Silver Shadow S., Gr.2, Inglis Nursery, RL, Gosford Guineas, L, 3d ATC Tea Rose S., Gr.2, NSW Tatt's RC Ming Dynasty H., Gr.3, Scone RC Inglis 3YO Guineas, L, ATC McGrath Estate Agents 2YO P., 4th City Tatt's RC Nivison S., Gr.3, ATC Fireball S., L.

Serenade (12f, Pins, O'Reilly). 2 wins-1 at 2-at 1200m, A$197,400, ATC Happy Australia Day 2YO H., 2d BRC Bright Shadow H., L, 3d MVRC Champagne S., Gr.3, ATC Inglis 2YO Classic, RL, SAJC HC Nitschke S., L, 4th ATC Magic Night S., Gr.2.

Amish Boy (17c, Not a Single Doubt, Lake Coniston). Winner at 2, A$934,875, SAJC Magic Millions Adelaide 2YO Classic, 2d VRC Danehill S., Gr.2, MRC Autumn S., Gr.2, Caulfield Guineas Prelude, Gr.3, Heath S., Gr.3, GCTC Magic Millions Guineas, RL, 3d VRC Newmarket H., Gr.1, BRC Fred Best Classic, Gr.3, Ballarat TC Magic Millions 2YO Clockwise Classic, MRC (Mornington) Quayclean Sires 2YO S., 4th ATC Arrowfield 3YO Sprint S., Gr.2, VRC Talindert S., L, Ipswich TC Eye Liner S., L.

Who's Knocking (14f, Flying Spur, Carnegie). 6 wins to 1400m, A$178,610, 2d Canberra RC National Sprint H., L.

Firsthand (12g, Generous, Last Tycoon). 6 wins to 1400m, A$407,150, ATC November H., MVRC Kane Constructions 3YO H., ATC TJS Services H., Tab.com.au H.-twice, 2d ATC Civic S., L, November H., 3d ATC Razor Sharp H., L, MRC Spicer Thoroughbreds H., GCTC Life Less Ordinary H., ATC Metropolitan Civil Contactors. H., Tab.com.au H., 4th ATC Hall Mark S., Gr.3, VRC Chester Manifold S., L.

Rare Occurrence (13f, Rock of Gibraltar, Octagonal). 5 wins-1 at 2-to 1350m, A$224,300, BRC Coca Cola Life 2YO P., Hamilton Hotel H., Swire Shipping P., Watmek Services H., Weddings H., 2d Qld Tatt's RC Singapore Airlines 2YO Fillies P., SCTC Wimmers Premium Soft Drinks 2YO H., 3d BRC Daybreak Lover P., L, Green Options Racing Ltd H.

Rocket Star (16g, Pivotal, Machiavellian). 4 wins to 1400m to 2020, S$525,100, Singapore TC Thoroughbred Breeders Australia Centenary S., Why Be S., Class 4 H.-twice, 2d Singapore TC Lion City Cup, L, Aushorse Golden Horseshoe, L, Singapore Guineas, L, Inglis Ready2race Sale S., Magic Millions 2YOs in Training Sale S., Class 3 H., Class 4 H.-3 times, 3d Singapore TC Kranji Mile, L, EW Barker Trophy, L, Saas Fee S., L.

Steel Diamond (16f, Keep the Faith, Devaraja). 3 wins to 1400m, A$232,605, ATC Alabama Express at Yulong H., 2d ATC Bowermans Furniture H., 50 Year and Life Members H., 3d ATC Lonhro P., L, Peltzer Special Achievement H., Bowermans Commercial Furniture H.

Shesees Everything (14f, Blevic, Rory's Jester). 3 wins at 1050m, 1200m, A$193,000, BRC Chu the Phat H., Eloise Gannon Foundation P., Brc.com.au P., 2d Qld Tatt's RC Legacy Fillies & Mares Classic, L, GCTC Magic Millions P., Ubet Calcutta Dinner P., Ipswich TC Channel 7 H., Landmark Leaders Stakes H., 3d Qld Tatt's RC GH Mumm P.


His sire sons include Star Turn, etc.

DAM LINE

 

1st Dam

LEONE CHIARA, by Lion Hunter. 7 wins at 1000m, 1100m, A$349,050, SAJC RN Irwin S., Gr.3, WH Wylie H., L, VRC Canon Sprint H., Mitty's Sprint H., Sally Malay Sprint H., MRC TROA Sport 927 H., Holmesglen H., 2d SAJC DC McKay S., Gr.3, VRC Century S., L, MRC Michael Casper H. Sister to CHINCHILLA ROSE, FEROCITY, half-sister to CHIARAMONTE, High Roller, Lumina (dam of POHUTUKAWA). Dam of eleven named foals, ten to race, eight winners, inc:-

STAR WITNESS (c. by Starcraft). Subject horse.

NOSTRADAMUS (c. by Medaglia d'Oro). 4 wins-1 at 2-at 1100m, 1200m, A$404,130, ATC San Domenico S., Gr.3, SAJC RN Irwin S., Gr.3, Gold Coast Guineas, Gr.3, VRC Nursery P., 2d ATC Roman Consul S., Gr.2, BRC Hotel Beach House H., 4th MRC Blue Diamond Prelude (c&g), Gr.3, SAJC DC McKay S., Gr.3. Sire.

EMBRACER (g. by Sebring). 6 wins at 1100m, 1200m, A$408,100, to 2020-21, Hawkesbury RC Gold Rush H., L, ATC Ranvet H., Bill Waterhouse H., CRT NSW Drought Buster H., Ribchester at Darley H., Events by ATC P., 2d ATC Theo Marks S., Gr.2, Show County H., Gr.3, CES H., Events by ATC P., 3d ATC De Bortoli Wines H., ANZ Bloodstock News H.

Lady Lupino (f. by Sebring). 2 wins at 2, A$151,200, MRC Clanbrooke Racing 2YO H., MVRC Opus Group 2YO P., 2d MRC Angus Armanasco S., Gr.2, 3d ATC Champagne S., Gr.1, 4th MRC Autumn S., Gr.2.

Elusive Leone (f. by Elusive Quality). Winner at 1100m, 3d MRC Dream Thoroughbreds H. Dam of-

VULPINE (Snitzel). 5 wins to 1200m, A$246,140, to 2020-21, ATC Wenona Girl H., Gr.3, ANZ Bloodstock News H., Bowermans Furniture H., 2d ATC Chandon H., 3d ATC De Bortoli Wines H., ANZ Bloodstock News H.

 

2nd Dam

CHIARA, by Last Tycoon. Winner at 2 in Aust. Dam of 16 foals, 13 to race, 11 winners, inc:-

CHINCHILLA ROSE (Lion Hunter). 5 wins-2 at 2-to 1400m, A$608,200, AJC Surround S., Gr.2, QTC Cup, Gr.2, AJC Sweet Embrace S., Gr.3, QTC Dane Ripper S., Gr.3, BTC Lions.com.au 2YO H., 2d BTC Glenlogan Park S., L, QTC Rosemount Diamond P., 3d MRC Quezette S., L, 4th STC Queen of the Turf S., Gr.1, BRC Victory S., Gr.2, STC Canterbury S., Gr.2, VRC Danehill S., Gr.3, STC Millie Fox S., Gr.3, BTC Vo Rogue P., L. Dam of-

Rendition (Pierro). Placed at 2 & 3, 2d ARC 100% Appliances 2YO H., 3d ARC Champagne S., L, 3YO Salver, L.

FEROCITY (Lion Hunter). 3 wins-2 at 2-at 1100m, 1200m, A$656,500, VRC Ascot Vale S., Gr.2, SAJC Magic Millions Adelaide 2YO Classic S., VRC Festive Season 2YO P., 2d VRC Australian Cup Carnival S., L, 3d VRC Sires' Produce S., Gr.2, Talindert S., L, Poseidon S., L, 4th VRC Rory's Jester P., Gr.3. Sire.

LEONE CHIARA (Lion Hunter). 7 wins. See above.

CHIARAMONTE (Redoute's Choice). 5 wins to 1200m, A$248,990, ATC Darby Munro S., L, Canterbury Park H., Australian Turf Club H., Sydney Markets Limited H., 2d MRC Heath S., Gr.3, ATC Australian Turf Club H., VRC Robert Eldridge & Lesley Millson H., 3d MRC Testa Rossa S., L.

High Roller (Thunder Gulch). 5 wins to 1400m in Macau, 3d Macau Guineas, L.

Lumina. Winner at 1200m, 2d AJC Canley Heights H. Dam of-

POHUTUKAWA (Medaglia d'Oro). 4 wins-1 at 2-from 1200m to 1600m, A$562,775, Kembla Grange Classic, Gr.3, VRC Jim Beam Black S., L, ATC Bowermans Office Furniture H., 2d Qld Tatt's RC Tattersall's Tiara, Gr.1, VRC Blazer S., Gr.2, 3d ATC Light Fingers S., Gr.2, Guy Walter S., Gr.2, BRC Queensland Guineas, Gr.2, ATC Triscay S., Gr.3, 4th MRC Tristarc S., Gr.2.

 

3rd Dam

ETOILE D'OR, by Diplomatic Star. 9 wins-1 at 2-from 1200m to 1600m, NZ$119,880, A$200, Manawatu RC Eulogy S., Gr.3, Wellington S., Gr.3, Waikato RC P&M Plaza Purse H., L, Feilding JC Ratanui Bacon H., Rangitikei RC Mr Illusion Sprint H., HBJC Apprentice School H., Nursery H., 2d ARC Ladies Mile, Gr.3, 3d New Zealand Oaks, Gr.1, ARC Royal S., Gr.2, WRC Cuddle S.H., Gr.3, Rotorua S., L, Waipa RC Galilee S., L. Dam of 6 foals, all raced, 3 winners, inc:-

Sir Donald. 12 wins from 1400m to 2350m, A$135,380, WATC Fruit 'n' Veg H., Swan Draught Geraldton Cup, Rocky Bay Raceday H., TRC Hydro H., 2d WATC Burswood Theatre H.

SIRE LINE

STARCRAFT Champion 3YO in Australia in 2003-04. Champion Older Sprinter in NZ in 2004-05. Champion Older Male Miler in France & GB in 2005. 11 wins from 1400m to 2400m, £153,446, €171,420, NZ$359,000, A$2,106,450, Australian Derby, Gr.1, AJC Chipping Norton S., Gr.1, Newmarket Queen Elizabeth II S., Gr.1, Prix du Moulin de Longchamp, Gr.1, 1600m-in track record time, Hawkes Bay Mudgway Partsworld S., Gr.1, STC Tulloch S., Gr.2, Hawkes Bay Stoney Bridge S., Gr.2, VRC Debonair S., Gr.3, QTC Peintre Celebre H., Leopardstown H., BTC Network Ten H., 2d Hawkes Bay Kelt Capital S., Gr.1, VRC Australian Guineas, Gr.1, 3d MVRC WS Cox P., Gr.1, York Queen Anne S., Gr.1, MRC Yalumba S., Gr.1, QTC River 94.9 Tile Wizards H.. He entered stud in GB in 2006. He entered stud in Aust. in 2006. Sire of 579 progeny to race, 339 winners (58.0%), earnings of over $43 million, 20 stakes winners, 20 stakes placegetters, inc.




WE CAN SAY IT NOW (07f, Generous, Pompeii Court). 4 wins-1 at 2-from 1200m to 1600m, NZ$302,650, WRC Captain Cook S., Gr.1, Levin Classic, Gr.1, Waikato RC James & Annie Sarten Memorial S., L, 2d ARC Great Northern Foal S., L, 4th New Zealand One Thousand Guineas, Gr.1.

STAR WITNESS (07c, Lion Hunter, Last Tycoon). Champion 3YO Colt in Australia in 2010-11.4 wins-3 at 2-to 1200m, £107,640, A$1,202,200, VRC Coolmore Stud S., Gr.1, MRC Blue Diamond S., Gr.1, VRC Talindert S., L, MVRC Tatts Group 2YO P., 2d VRC Patinack Classic, Gr.1, Royal Ascot King's Stand S., Gr.1, 3d Royal Ascot Golden Jubilee S., Gr.1, MRC Vain S., L, Manfred S., L, 4th MRC Schillaci S., Gr.2.

HALLOWELL BELLE (08f, Beautiful Crown, Rory's Jester). 3 wins at 1100m, 1200m, A$936,275, VRC Gilgai S., Gr.2, ATC Darby Munro S., L, 2d ATC Flight S., Gr.1, MRC Blue Diamond S., Gr.1, VRC Danehill S., Gr.2, MRC Thousand Guineas Prelude, Gr.3, AJC Gimcrack S., L, MRC William Crockett S., L, 3d ATC TJ Smith S., Gr.1, VRC Patinack Classic, Gr.1, MRC Thousand Guineas, Gr.1, ATC Light Fingers S., Gr.2, Surround S., Gr.2, MRC Blue Diamond Prelude (f), Gr.3, ATC James HB Carr S., L, Gosford Guineas, L, 4th MVRC Manikato S., Gr.1.

PROPERTY (14g, Anabaa, Hurricane Sky). 3 wins at 2, A$353,300, ATC Kindergarten S., Gr.3, MRC Blue Diamond Prelude (c&g), Gr.3, Blue Diamond Preview (c&g), L, 2d MRC Peter Siggins 2YO P., 4th MRC Caulfield Sprint H., Gr.2.

BLIZZARD (11g, Redoute's Choice, Nureyev). Champion Miler in Singapore in 2019.9 wins to 1400m, S$456,868, HK$15,686,150, 20,800,000¥, HKJC Chinese Club Challenge Cup, Gr.3, Singapore TC Fortune Bowl, L, HKJC Flying Dancer H., Beijing H., Zenith Excellent H., Chinese Club Challenge Cup, A Force for Good H., Audemars Piguet Lady Jules Audemars H., Yin Kong H., 2d Singapore TC Kranji Mile, L, HKJC Chief Executive's Cup, Chek Keng H., Precision H., Carpenter H., 3d HKJC Longines Hong Kong Sprint, Gr.1, Sprint Cup, Gr.2, Singapore TC Moonbeam Vase, L, Hong Kong Classic Mile, L, Hong Kong Classic Cup, L, HKJC HKSAR Chief Executive's Cup, Panasonic Cup, Singapore TC Class 1 H., 4th HKJC Queen's Silver Jubilee Cup, Gr.1, Singapore TC Chairman's Trophy, L, Merlion Trophy, L, New Year Cup, L.

CRAFTY IRNA (07f, Deputy Governor, Gleam Machine). 4 wins from 1500m to 2400m, A$463,735, ATC Adrian Knox S., Gr.3, City Tattersalls Club Cup, L, Wyong RC La Gioconda S., 2d ATC Kingston Town S., Gr.3-twice, Millie Fox S., Gr.3, Epona S., Gr.3, Toy Show H., L, Aspiration H., L, 3d VRC Matriarch S., Gr.2, ATC Winter Cup, L, 4th ATC Lord Mayor's Cup, L, Aspiration H., L.

DAY OF REST - WINNER'S WAY (H.K.) (12g, Sunday Silence, Local Talent). 8 wins from 1200m to 1650m, A$41,560, HK$14,518,350, HKJC Sha Tin Vase, Gr.3, HKSAR Chief Executive's Cup H., SAJC Resourceco H., HKJC MacWhinnie Cup, Lion City H., Kate H., Jim and Tonic H., 2d HKJC Premier Cup, Gr.3, Kwangtung Cup, Shan Kwong H., Lusitano Challenge Cup, Mui Wo H., 3d HKJC Centenary Sprint Cup, Gr.1, Sprint Cup, Gr.2, Singapore Turf Club Trophy, 4th HKJC BOCHK Wealth Management Jockey Club Sprint, Gr.2, Oriental Watch Sha Tin Trophy, Gr.2, Celebration Cup, Gr.3, Hong Kong Classic Mile, L.

CONTE (13g, Flying Spur, Jugah). 7 wins from 1200m to 1600m, HK$11,656,050, HKJC Chinese Club Challenge Cup, Gr.3, Kwong Wah H., Lukfook Jewellery Cup, Chevalier Senior Housing H., Sunset Peak H., South Wall H., Revlon H., 2d HKJC Stewards' Cup, Gr.1, Panasonic Cup, 3d HKJC Queen's Silver Jubilee Cup, Gr.1, Ma on Shan H.

LUNAR RISE (09g, Sadler's Wells, Habitat). 5 wins from 1200m to 1600m, A$573,480, VRC Carbine Club S., Gr.3, ATC All Our Mob H., Tab.com.au H., 2d MRC Sandown Guineas, Gr.2, Scone RC Inglis Guineas, RL, ATC Mick Kerr Memorial H., Pintang Cup, All Too Hard at Vinery H., 3d ATC Gloaming S., Gr.3, Canberra RC National Sprint H., L, ATC One Solutions H., 4th ATC Spring Champion S., Gr.1.

STARCHEEKA (07g, Canny Lad, Marscay). 4 wins-1 at 2-from 1400m to 2000m, NZ$76,025, Manawatu Classic, Gr.3, WRC Pacific Jewellers 3YO H., 3d ARC Beach Beats BBQ Boxing Day H., Waikato RC Print House H., Counties RC Karaka 2012 H.

HAVANA (10g, Anabaa, Seattle Slew). 3 wins to 1450m, A$212,730, BRC BTC Classic, Gr.3, ATC Get Racy H., 2d BRC Mick Dittman P., L, 3d ATC Todman S., Gr.2.

DO YOU THINK (08g, Danehill, Hermitage). 2 wins at 2, A$141,125, 57,500RMB, ATC TL Baillieu H., Gr.3, Sirecam 2YO H., 3d ATC Roman Consul S., Gr.2.

AIN'TNOFALLENSTAR (07f, Nothin' Leica Dane, Genghiz). 4 wins-1 at 2-from 1200m to 1600m, A$172,030, SAJC Laelia S., L, HC Nitschke S., L, Panasonic Viera 2YO H., 2d SAJC Adelaide Guineas, L.

CELEBRITY GIRL (08f, Keltrice, Nassipour). 3 wins-1 at 2-to 1100m, A$191,638, VRC Cap d'Antibes S., L, SAJC Redelva S., L, MRC Slickpix 2YO H., 3d VRC Edward Manifold S., Gr.2, 4th MRC Thousand Guineas Prelude, Gr.3.

PERFECT PUNCH (08g, Tayasu Tsuyoshi, Belele). 7 wins from 1400m to 1800m, A$233,785, SAJC Hill Smith S., L, Melbourne Cup Day at Morphettville H., 2d BRC Brisbane H., L, SAJC Lexus H., One Toyota Cox Plate Day H., Mollie Rothe 102 H., 3d Geelong Classic, L, SAJC Gliderol Garage Doors H., Spring Gully Sun Dried Tomato H.

MR VADIM (07g, Woodman, Bering). 7 wins from 1300m to 1600m, A$176,083, Kalgoorlie Boulder RC Hannan's H., L, 2d WATC Racingjobs.com.au H., 3d WATC Ozbet.com.au H.

STARVOIA (13f, Charge Forward, Bahhare). 6 wins to 1200m, NZ$157,075, Otago RC Mosgiel S., L, Wingatui Catering H., Speight's H., CJC Andie McNeill Birthday H., Echoes of Heaven at Linwood Park H., Gavelhouse.com S., 2d CJC Canterbury Belle S., L, Otago RC Dunedin Guineas, L, Otago Breeders' S., L, Southland Guineas, L, Otago RC Memorial Lane H., 3d Gore Guineas, L.

SINGAPORE SLING (07f, Western Symphony, Kenmare). 5 wins-1 at 2-from 1200m to 1600m, NZ$76,025, ARC Soliloquy S., L, BOP RC Wilson Plumbing, Heating & Gas H., ARC Swiss Deli H., Waikato RC Technical Welding Services H.

BASCHAR (07c, The Minstrel, Stop the Music). 3 wins at 1800m, 2000m, Hoppegarten Preis von Dahlwitz, L, 3d Hoppegarten Grosser Preis von Berlin, Gr.1, Cologne Oppenheim Union Rennen, Gr.2, Grosser Preis der Sparkasse Dortmund, L, 4th Hamburg IDEE Hansa Preis, Gr.2, Milan Premio Federico Tesio, Gr.3.

DON'T TELL MARY (07f, Polar Falcon, Master Willie). 2 wins at 2, Beverley Hilary Needler Trophy, L.

Choose (10f, Redoute's Choice, Imposing). 6 wins to 1400m, A$287,820, SAJC Schweppes H., VRC Leonard H., Trackside H., MVRC Cube Finance H., MRC Sportingbet Best Tote H., 2d MRC Mannerism S., Gr.3, Geoffrey Bellmaine S., Gr.3, 3d VRC Frances Tressady S., Gr.3.

Craftiness (10g, Redoute's Choice, Bellotto). 6 wins to 1100m, A$293,750, BRC Byron Spurling's Last Stand H., ATC Hyland Race Colours H., Tab.com.au H., TAB Place Multi H., 2d ATC Hall Mark S., Gr.3, NSW Tatt's RC Concorde S., Gr.3, ATC Ranvet H., Sportsyear H., 3d NSW Tatt's RC Concorde S., Gr.3.

Starkiato (08g, Flying Spur, Caerleon). 6 wins from 1400m to 1900m, A$161,935, SAJC One Toyota Cox Plate Day H., Rex Lipman H., 2d SAJC RA Lee S., Gr.3, VRC Premier Signs H., MRC Sportingbet H., 3d SAJC Mill Park Stud H., 4th Murray Bridge Gold Cup, L.

Secret Hills - Royal Partner (H.K.) (08g, Danehill, Roberto). 6 wins-2 at 2-from 1000m to 1650m, A$161,025, HK$4,679,725, MVRC Echuca Workers & Services Club 2YO H., HKJC Tai Tam H., Causeway H., Wylie Path H., KC Trans-Island Limousine H., 2d MRC Caulfield Guineas Prelude, Gr.3, HKJC Hoi Yuen H., Shouson Hill H., Sai Wan Ho H., Lei Yue Mun Park H., 3d VRC Henry Bucks S., L, MRC Mitchell McKenzie S., L, HKJC St Andrew's Challenge Quaich H., Wayfoong Centenary Bowl H., Shan Kwong H., Diamond Jubilee Challenge Cup, Shouson Hill H., 4th MRC Manfred S., L.

Keep Cool (07c, Darshaan, Sadler's Wells). 6 wins from 1700m to 2300m, €96,815, 2d Dortmund Hessen Pokal, Gr.3, Frankfurt Fruhjahrspreis des Bankhauses Metzler, Gr.3, Deauville Midi Prix De La Villiere, 3d Krefeld Grosser Bombadier Vossloch Ratibor Rennen, Gr.3, Deauville Prix Royal Barriere, 4th Milan Premio Federico Tesio, Gr.2, Baden-Baden Belmondo Preis, Gr.3, Munich Bavarian Classic, Gr.3, Düsseldorf Henkel Trophy, L, Le Croise-Laroche Grand Prix du Nord, L.

Crafty Cop (13g, Elusive Quality, Danzero). 5 wins-1 at 2-to 1200m, A$306,310, ATC Ascot Restaurant H., Robrick Lodge H., TAB More Than Winning 2YO H., BRC Bottle-O H., Rockhampton JC Garrard's Horse and Hound P., 2d ATC Darby Munro S., L, Theraces H., Jem Computer Systems H., Tooheys New H., 3d ATC Schweppervescence H., Gr.3, Tab.com.au H.

House of Fun (12g, Snippets, Geiger Counter). 5 wins to 1400m, HK$7,544,050, HKJC Tai Hing H., Pacific Ocean H., Pak Tam Au H., Sun Wui H., Front Loading Washing Machine H., 2d HKJC Happy Valley Trophy H., Chevalier Lifts & Escalator H., Nathan H., Racing Club H., Topaz H., 3d HKJC Bauhinia Sprint Trophy H., Gr.3, Po Yan H., Aberdeen H., Lark H.

Stella Lante (09f, Filante, Rubiton). 4 wins-1 at 2-from 1050m to 1600m, A$259,320, SAJC Veolia H., Holdfast Insurance Brokers H., Pure Envy H., MVRC Fisher & Paykel H., 2d Moonee Valley Fillies Classic, Gr.2, MVRC Boscastle P., Sportingbet Best Tote H., SAJC Boag's Draught H.-twice, 3d SAJC Jansz S., Gr.3, Dequetteville S., L, Centaurea S., L, City of Adelaide H., L, MVRC Melbourne Signage Concepts H., SAJC Adelaide Galvanising H., LUCRF Super H., Medallion Homes H., Toll Express H., 4th SAJC Adelaide Guineas, L.

Petracca (12g, Redoute's Choice, Rahy). 3 wins from 1200m to 1700m, A$104,640, 2d SAJC Sires' Produce S., Gr.3, 3d VRC Anzac Day S., L.

The Social Network (08f, Woodman, Bering). Winner at 1400m, A$145,276, 2d WATC Western Australian Oaks, Gr.3, Westspeed 3YO H., D'Orsogna Sliced & Shaved H., Bangers & Mash 2YO H., 3d Western Australian Derby, Gr.2, WATC Wild Turkey Rare Breed H., Tabtouch.com.au H., Westspeed H., Westspeed 3YO H.

His sire sons include Star Witness (21), Baschar, etc.

PROGENY RESULTS

2021-09-27
AUS

Witness Collector (AUS) 2016
5 C Scavenger AUS - Undoubtedly AUS

3 - 11 Race 7 Tamworth Distance: 1000m Time: 0:56.43 Track: Good(3)
Courthouse Hotel H.
Trainer: M J Lunn

Prize Money:
A$ 24000.00

2021-09-25
AUS

Auric Gold (AUS) 2013
8 G Cats Galore AUS - Catbird AUS

1 - 7 Race 3 Taree Distance: 1200m Time: 1:09.18 Track: Good(3)
Taroom Pharmacy H.
Trainer: Mark Johnstone

Prize Money:
A$ 10000.00

2021-09-25
AUS

Brilliant Concept (AUS) 2015
6 G New Style AUS - Snippets AUS

3 - 7 Race 1 Toowoomba Distance: 1850m Time: 1:54.57 Track: Good(4)
Barrier Reef Pools H.
Trainer: R L Heathcote

Prize Money:
A$ 55000.00

2021-09-25
AUS

Stellar Blaze (AUS) 2016
5 M Explosive Charge AUS - Break The Vault AUS

1 - 10 Race 4 Gunnedah Distance: 1000m Time: 0:57.51 Track: Good(3)
Buddens Hardware & Clothing H.
Trainer: S I Singleton

Prize Money:
A$ 15000.00

2021-09-25
NZ

Tannahill (NZ) 2017
4 G Cruise Control AUS - Sebring AUS

2 - 10 Race 1 Matamata Distance: 1600m Time: 1:39.50 Track: Heavy(10)
Te Akau Racing H.
Trainer: Andrew Campbell

Prize Money:
A$ 30000.00

2021-09-25
AUS

Watch List (NZ) 2017
4 F Katespur AUS - Flying Spur AUS

3 - 6 Race 5 Twin Hills Distance: 1300m Time: 1:16.93 Track: Good(3)
Bravus H.
Trainer: Joshua Manzelmann

Prize Money:
A$ 11000.00

2021-09-24
AUS

Champagne Witness (AUS) 2017
4 F Pink Champagne AUS - Carnegie IRE

2 - 12 Race 1 Coleraine Distance: 1400m Time: 1:26.76 Track: Soft(5)
Vickery Bros Maiden P.
Trainer: M J Williams

Prize Money:
A$ 25000.00

2021-09-24
MAC

The Fat White (AUS) 2017
4 G Lyscene AUS - Lycius USA

3 - 8 Race 5 Macau Distance: 1050m Time: 1:03.8 Track: NORMAL WATERING
Costa (Div 2) H.
Trainer: Mct

Prize Money:
A$ 210000.00

2021-09-23
AUS

Symo's Girl (AUS) 2017
4 F Star Pass AUS - Stratum AUS

3 - 11 Race 7 Hawkesbury Distance: 1100m Time: 1:04.00 Track: Good(3)
St Johns Pk Bowling Club H.
Trainer: Mark De Montfort

Prize Money:
A$ 35000.00

2021-09-23
AUS

Leaglese (AUS) 2018
3 F Sweet Eagle AUS - Hinchinbrook AUS

2 - 8 Race 1 Ipswich Distance: 1680m Time: 1:43.32 Track: Good(4)
TAB Maiden P.
Trainer: B & D Guy

Prize Money:
A$ 24000.00

2021-09-23
AUS

Starlea (AUS) 2018
3 F Annlea AUS - Canny Lad AUS

2 - 6 Race 3 Cranbourne Distance: 1400m Time: 1:26.50 Track: Soft(6)
Frankston Mazda Maiden P.
Trainer: M Ellerton & S Zahra

Prize Money:
A$ 35000.00

2021-09-22
AUS

Celebrity Witness (AUS) 2017
4 F Rosslago AUS - Testa Rossa AUS

1 - 12 Race 7 Belmont Distance: 1700m Time: 1:46.76 Track: Good(4)
All Flags Signs & Banners H.
Trainer: D & B Pearce

Prize Money:
A$ 30000.00

2021-09-21
AUS

See for Yourself (AUS) 2014
7 M Dollhouse AUS - Snitzel AUS

3 - 7 Race 9 Beaudesert Distance: 1100m Time: 1:03.98 Track: Good(4)
Derby Day H.
Trainer: Corey & Kylie Geran

Prize Money:
A$ 17000.00

2021-09-21
AUS

French Star (AUS) 2016
5 M Cherief AUS - French Deputy USA

2 - 11 Race 7 Kyneton Distance: 1112m Time: 1:08.36 Track: Soft(7)
XXXX Gold H.
Trainer: R K Challis

Prize Money:
A$ 25000.00

STUD SUMMARY

Commenced stud duties in Australia in 2011


Analysis by Crop

Crop Foals Rnrs Wnrs Wins SW (GW) SWs(GWs) A$
12/13 104 90 66 211 6 (1) 7 (1) 8,483,088
13/14 113 92 63 182 5 (3) 11 (8) 10,259,865
14/15 140 114 85 274 3 (2) 4 (2) 9,509,512
15/16 123 97 64 172 4 (2) 5 (3) 11,299,520
16/17 97 88 58 131 0 0 4,661,084
17/18 153 102 45 84 1 1 4,512,804
18/19 135 54 15 20 2 (1) 2 (1) 1,043,854
Totals 865 637 396 1074 21 (9) 30 (15) 49,769,727

Analysis by Age

Age Rnrs Wnrs Plcd Wins SW (GW) SWs(GWs) Ave Earnings A$
2 251 58 42 70 3 3 15,472
3 560 263 83 418 12 (6) 16 (10) 35,130
4 445 248 58 586 10 (5) 11 (5) 58,907

Analysis by Sex

Sex Rnrs Wnrs Plcd Wins SW (GW) SWs(GWs) Ave Earnings A$
Colts 317 213 41 627 10 (3) 13 (5) 105,578
Fillies 320 183 58 447 11 (6) 17 (10) 50,943

Analysis by Race Distance

Band Rnrs Wnrs Plcd Wins SW (GW) SWs(GWs) Ave Earnings A$
377 124 54 208 2 (2) 2 (2) 19,564
1001 - 1200m 564 228 92 425 11 (6) 15 (8) 40,076
1201 - 1400m 478 151 75 226 5 (1) 6 (1) 22,696
1401 - 1600m 279 82 39 131 5 (3) 6 (4) 18,164
1601 - 1800m 129 31 16 39 0 0 16,555
1801 - 2000m 68 16 9 22 0 0 10,931
2001 - 2200m 43 12 6 17 0 0 12,101
2201 - 2400m 21 2 2 4 1 1 15,448
> 2400m 5 2 0 2 0 0 30,250

New Zealand

Season (Rank) Rnrs Wnrs Runs Wins SW (GW) SWs(GWs) A$
16/17 (294) 2 0 5 0 0 0 1,601
17/18 (307) 3 0 8 0 0 0 935
18/19 (222) 2 1 15 2 0 0 19,213
19/20 (176) 2 2 11 3 0 0 24,075
20/21 (118) 9 2 41 4 0 0 70,906
21/22 (73) 3 2 5 2 0 0 20,618
Totals 13 5 85 11 0 0 137,348

Australia

Season (Rank) Rnrs Wnrs Runs Wins SW (GW) SWs(GWs) A$
14/15 (202) 35 8 95 10 2 2 663,025
15/16 (69) 96 47 488 75 1 1 2,249,945
16/17 (18) 170 75 955 112 4(3) 8(7) 5,761,872
17/18 (21) 224 101 1432 150 6(2) 7(2) 5,746,699
18/19 (19) 269 125 1747 206 3(1) 3(1) 6,896,201
19/20 (21) 258 112 1631 190 0 0 6,376,777
20/21 (24) 272 100 1563 155 5(2) 5(2) 7,161,115
21/22 (13) 124 31 276 37 1(1) 1(1) 1,112,069
Totals 571 350 8187 935 18(7) 27(13) 35,967,703

Worldwide - All countries, calendar year

Year Rnrs Wnrs Runs Wins SW (GW) SWs(GWs) A$
2014 13 1 18 1 0 0 87,050
2015 72 29 281 41 3 3 1,663,733
2016 146 60 752 95 3(3) 5(5) 4,436,965
2017 228 109 1383 166 7(3) 10(5) 8,539,963
2018 283 127 1830 189 4(1) 4(1) 8,179,788
2019 303 146 1979 249 1 1 10,027,924
2020 298 120 1886 185 2(2) 2(2) 8,776,637
2021 278 106 1341 148 5(2) 5(2) 8,057,667
Totals 637 396 9470 1074 21(9) 30(15) 49,769,727

Totals in All Countries

Country Rnrs Wnrs Runs Wins SW (GW) SWs(GWs) A$
Australia 571 350 8187 935 18(7) 27(13) 35,967,703
Hong Kong 29 20 509 61 1(1) 1(1) 11,150,450
Singapore 20 10 272 23 0 0 1,677,381
Macau 8 6 96 10 0 0 378,877
South Africa 9 7 127 16 2(1) 2(1) 288,886
New Zealand 13 5 85 11 0 0 137,348
Malaysia 10 5 106 8 0 0 73,641
Korea 2 1 20 1 0 0 69,000
U.A.E. 1 0 3 0 0 0 17,620
Mauritius 1 0 9 0 0 0 6,537
Philippines 3 3 46 9 0 0 1,966
Japan 1 0 10 0 0 0 318
Totals 637 396 9470 1074 21(9) 30(15) 49,769,727

RACE RECORD

(in Great Britain, Australia)

Age Runs 1st 2nd 3rd Earnings
2 4 3 - - A$717,700
3 9 1 2 3 A$650,267
Totals: 13 4 2 3 A$1,367,967
At 2 : MRC Blue Diamond S., Gr.1 (1200m beating Shaaheq and Beneteau), VRC Talindert S., L (1100m beating Tricky Tricky and Willow Creek), MVRC Tatts Group 2YO P. (1000m)
At 3 : VRC Coolmore Stud S., Gr.1 (1200m beating Curtana and Shrapnel), 2d Royal Ascot King's Stand S., Gr.1 (5f to Prohibit and beating Sweet Sanette), VRC Patinack Classic, Gr.1 (1200m to Black Caviar and beating Ortensia), 3d Royal Ascot Golden Jubilee S., Gr.1 (6f to Society Rock and Monsieur Chevalier), MRC Manfred S., L (1300m to Enjin Number Nine and Bullbars), Vain S., L (1100m to Toorak Toff and Soul), 4th MRC Schillaci S., Gr.2 (1000m)

Champion 3YO Colt in Australia in 2010-11.
World Thoroughbred Ranking: 116 (in 2010).

NICKS

”A group one winner at two and three, Star Witness has been among the top three sires of his crop in each of his first three seasons with runners. He has emrged in season 2016/17 as one of Australia’s most exciting young sires with Group One 3yo’s GLOBAL GLAMOUR & STAR TURN.

Five of Star Witness’s first nine stakes winners are out of Danzig line mares. He has two stakes winners, including goup one scorer Global Glamour out of a mare by Testa Rossa (by Perugino), a close relative to Star Witness’s male line ancestor, Nureyev. Star Witness has a stakes winner out of a mare by Danzig line stallion Desert Sun (by Green Desert, also sire of Cape CrossInvincible Spirit and Volksraad, and grandsire of I Am Invincible), and he has a group winner out of a daughter of Langfuhr. Star Witness does carry Danehill, but that strain is back in the fourth generation of his foals, and he already has a stakes winner out of a mare by Danehill son, Fastnet Rock. In addition, Danehill might be particularly interesting here through Redoute’s ChoiceFlying SpurDanehill Dancer (sire of Choisir), Commands and Danewin. We can also note Starcraft group winners out of mares by Anabaa and Beautiful Crown (by Chief’s Crown, also sire of Grand Lodge).

 

Given that Star Witness has already worked over Perugino, a close relative to Nureyev, it would also make sense to consider mares from the sire lines of Sadler’s Wells and Fairy KingSadler’s Wells is the broodmare sire of a Starcraft group winner, and sources include Barathea and King of Kings (who both appear particularly interesting), GalileoMontjeuHigh ChaparralScenic (sire of Blevic), Carnegie and SingspielFairy King can be introduced through Encosta de LagoHelissio and FalbravYeats is a Nijinsky II horse closely related to Nureyev, and Nijinsky II looks good in general, with other sources including Royal Academy (sire of Bel Esprit) and Generous.

Star Witness is free of Mr. Prospector, and from that line has a stakes winner out of a mare by Grand Slam(who gives inbreeding to the brothers Try My Best and El Gran Senor), which suggest other sons of Gone West including Elusive QualityMr. Greeley, and Zafonic (and his son Xaar) and ZamindarGeiger Counter and Jade Robbery give linebreeding to the family of Nureyev, and Mr. Prospector through Street CryStreet Sense, VettoriThunder GulchWoodmanTimber CountryHector ProtectorBahhare and WoodboroughKing’s Best, Dubai DestinationEl MoxieJade Hunter, Umatilla, Secret SavingsLujainBellotto and Unbridled’s Song.

 

The cross of Star Witness over mares descending from Sir Tristram, through Zabeel – the broodmare sire of a Star Turn stakes winner – Kaapstad, and his close relative Octagonal (sire of Lonhro), look promising giving strong reinforcement of the pedigree of Soviet Star. Two branches of the Nasrullah line that have worked well under Soviet Star are Blushing Groom (available through such as NassipourQuest For FameViscount and Spectrum) and Grey Sovereign ( who can be found through JeuneKenfairKenvainMetal Storm and Keltrice). From the Star Kingdom line, Starcraft has a group winner out of a mare by Canny Lad, and Star Witness’s grop winner Star Turn is out of a mare by Made of Gold, a son of Green Forest, from the Shecky Greene/Noholme II branch of that line. Starcraft and Star Witness both have stakes winners from mares by sons of Sunday Silence a son of Halo which also suggests More Than Ready (sire of Sebring) and Don’t Say Halo.

VIDEO

2020 VIRTUAL STALLION PARADE

STALLION PROGENY

OUR CROWN MISTRESS

GRAFF

GLOBAL GLAMOUR

STAR TURN

FUHRYK

CROWN WITNESS