SUPIDO

Sebring x Lady Succeed, by Brian’s Time
Height: 16hh

  • Fastest son of champion sire, Sebring

  • From the immediate family of Champion sires – Machiavellian, Halo, Northern Dancer and Danehill

  • 58.8% winners to runners – higher than competing sires Russian Revolution, Hellbent and Churchill

  • Over $5.7 Million in progeny earnings

  • Covered 311 mares last two seasons

“I have no hesitation in stating he’s the quickest, most natural horse I’ve had anything to do with. I’ve seen him run sectionals one wouldn’t think are possible.”
– Mick Kent.

2024 Service Fee: $16,500 inc GST 

G1 True Nicks

PEDIGREE GRID

DAM LINE

 

1st Dam

LADY SUCCEED, by Brian's Time. 2 wins at 1700m, 1800m in Japan. Half-sister to ESPERERO, SHINKO CALIDO, Best Intent (dam of BRAN), Late Show (dam of LORD CHARMING), Heraklia (dam of FIFTY ONER). Dam of eight foals, five to race, all winners, inc:-

SUPIDO (c by Sebring) Subject horse.

 

2nd Dam

HYDRO CALIDO, by Nureyev. 3 wins at 1500m, 1600m, Deauville Prix d'Astarté, Gr.2, Saint-Cloud Prix d'Angerville, L, 2d Longchamp Poule d'Essai des Pouliches, Gr.1, Chantilly Prix de Sandringham, Gr.3. Three-quarter-sister to Fomalhaut, Moonlight's Box (dam of BAGO, MAXIOS, BETA), half-sister to COUP DE GENIE (dam of DENEBOLA, LOVING KINDNESS, SNAKE MOUNTAIN, GLIA), EXIT TO NOWHERE, MACHIAVELLIAN, OCEAN OF WISDOM, Houdini's Honey (dam of AWESOME ACT, FASTEST MAGICIAN), Rafina (dam of ADMIRALOFTHEFLEET), Salchow (dam of WAY OF LIGHT). Dam of 14 foals, 9 to race, 8 winners, inc:-

SHINKO CALIDO (Silver Hawk) 3 wins-1 at 2-from 1200m to 2200m, 109,624,000¥, Nakayama RF Radio Nippon Sho St Lite Kinen, L, Tokyo 3YO S., 2d Nakayama Fuji TV Sho Spring S., L, 3d Tokyo Icho S., 4th Nakayama Satsuki Sho, L.

ESPERERO (Forty Niner) 2 wins at 1400m, 1600m, Longchamp Prix de Montretout, L, Saint-Cloud Prix Ksamando, 3d Deauville Prix de Tourgéville, L, Chantilly Prix de Pontarme, L, Louisiana Downs Independence H., L, Maisons-Laffitte Prix de Saint-Patrick, L, 4th Chantilly Prix de la Jonchere, Gr.3. Sire.

Best Intent. Winner at 9¾f in GB. Dam of-

BRAN (Muhaarar) 7 wins to 1400m, €83,640, US$619,040, Kentucky Downs Turf Sprint S., Gr.2, Santa Anita Daytona S., Gr.3, Siren Lure S., L, Deauville Prix Mamma Mia, 2d Churchill Downs Twin Spires Turf Sprint S., Gr.2, Santa Anita Eddie D S., Gr.2, Saint-Cloud Prix Kendor, ParisLongchamp Prix des Beaux-Arts, 3d Santa Anita Joe Hernandez S., Gr.2, Del Mar Wickerr S., L, Chantilly Prix de la Francilienne, Deauville Prix Irish River, 4th Saint-Cloud Prix Matchem, L.

Late Show. Unplaced. Dam of-

LORD CHARMING (Charm Spirit) 5 wins from 1800m to 2000m, €215,122, to 2023 in France and Germany, Hoppegarten Preis der Deutschen Einheit, Gr.3, Chantilly Prix Le Fabuleux, L, 2d ParisLongchamp Prix du Prince d'Orange, Gr.3, La Coupe de Maisons-Laffitte, Gr.3, Magdeburg Grosser Preis der Landeshauptstadt Magdeburg, Gr.3, Hoppegarten Derby Trial, Gr.3, ParisLongchamp Prix Ridgway, L, Clairefontaine Prix du Pays d'Auge, L, 3d Milano Premio Ambrosiano, Gr.3, Krefeld Dr Busch Memorial, Gr.3.

Heraklia. Unraced. Dam of-

FIFTY ONER (Fusaichi Pegasus) 6 wins from 1700m to 2000m, 144,151,000¥, Hanshin Nigawa S., L, Kyoto Antares S., L, Hanshin Maya S., 2d Morioka Mercury Cup, L, 3d Chukyo Tokai TV Hai Tokai S., Gr.2, Nakayama March S., Gr.3, 4th Kyoto Antares S., Gr.3.

Cephalonie. Winner at 2200m in France. Dam of-

ARCTIC GYR - INVINCIBLE DRAGON (H.K.) (Invincible Spirit) 7 wins-1 at 2-from 1200m to 1600m, €66,450, HK$5,856,675, Chantilly Prix de Saint-Patrick, L, HKJC Chinese New Year Cup, Hong Kong Macau Trophy H., Longchamp Prix des Vignes, Chantilly Prix du Mont Griffon.

FESTIVALE (Invincible Spirit) 2 wins-1 at 2-at 6f, 1m, Royal Ascot Sandringham H., L, 3d Newmarket Nell Gwyn S., Gr.3, York Michael Seely Memorial S., L. Producer.

Simple Magic (Invincible Spirit) Winner at 2, 3d Kempton Sirenia S., Gr.3. Dam of-

SAJIR (Make Believe) 3 wins-2 at 2-to 1400m, €101,000, to 2024, Chantilly Prix Sigy, Gr.3, Prix Saraca, L, Saint-Cloud Prix du Chateau Bouscault, 2d Deauville Prix de Cabourg, Gr.3.

Moon Mountain. Raced once. Dam of-

EYDON (Olden Times) Winner at 9f, Newmarket Feilden S., L, 4th The Two Thousand Guineas, Gr.1.

Minwah. Unraced. Dam of-

GRANDE DAME (Lope de Vega) 2 wins at 1m, £101,881, Sandown Distaff S., L, Ascot Royal Ascot Trials Day S., 2d Sandown Atalanta S., Gr.3, York Michael Seely Memorial S., L, 3d Newmarket Sun Chariot S., Gr.1.

SIRE LINE

SEBRING Champion 2YO Colt in Australia in 2007-08. 5 wins at 2, A$2,537,060, STC Golden Slipper S., Gr.1, AJC Sires Produce S., Gr.1, Breeders' P., L, Canonbury S., L, STC Darley Guineas Day 2YO H., 2d AJC Champagne S., Gr.1. He entered stud in Aust. in 2009. Third on Aust. Sires List in 2014-15. Sire of 1192 progeny to race, 854 winners (71.0%), earnings of over $151 million, 82 stakes winners, 78 stakes placegetters, inc.




DISSIDENT (10c, Anabaa, Western Symphony). Horse of the Year in Australia in 2014-15. Champion Sprinter & Older Horse in Australia in 2014-15.7 wins-1 at 2-from 1000m to 1600m, A$2,021,200, ATC Randwick Guineas, Gr.1, All Aged S., Gr.1, VRC Makybe Diva S., Gr.1, MRC Memsie S., Gr.1, CF Orr S., Gr.1, ATC Hobartville S., Gr.2, MRC Blue Diamond Preview (c&g), L, 2d ATC Golden Rose S., Gr.1, MRC Sir Rupert Clarke S., Gr.1, ATC Run to the Rose H., Gr.3, Eskimo Prince S., L, Rosebud H., L, 3d MRC Futurity S., Gr.1, MVRC Australia S., Gr.2, MRC Blue Diamond Prelude (c&g), Gr.3, 4th MRC Caulfield Guineas, Gr.1.

CRITERION (10c, Bite the Bullet, Afleet). Equal Leading Older Male on the 2015 WTR (Ext.).7 wins-3 at 2-from 1100m to 2400m, £26,467, A$6,542,200, HK$4,500,000, ATC Queen Elizabeth S., Gr.1, Australian Derby, Gr.1, Rosehill Guineas, Gr.1, MRC Caulfield S., Gr.1, ATC Todman S., Gr.2, Canberra RC Black Opal S., L, ATC Lidoran Group 2YO P., 2d MVRC WS Cox P., Gr.1, ATC George Ryder S., Gr.1, Spring Champion S., Gr.1, VRC Australian Guineas, Gr.1, MRC Caulfield S., Gr.1, ATC Stan Fox S., Gr.2, Hill S., Gr.2, 3d VRC Melbourne Cup, Gr.1, HKJC Queen Elizabeth II Cup, Gr.1, Hong Kong Cup, Gr.1, ATC Ranvet S., Gr.1, Canterbury S., Gr.1, Warwick S., Gr.2, Canonbury S., L, 4th Victoria Derby, Gr.1, VRC CS Hayes S., Gr.3.

FANGIRL (18f, Encosta de Lago, Spinning World). 8 wins from 1200m to 1850m to 2023-24, A$7,840,565, ATC King Charles III S., Gr.1, Winx S., Gr.1, Vinery Stud S., Gr.1, Apollo S., Gr.2, Light Fingers S., Gr.2, VRC Carbine Club S., Gr.3, ATC Reginald Allen H., L, 2d ATC George Ryder S., Gr.1, Winx S., Gr.1, Chipping Norton S., Gr.1-twice, Golden Eagle, 3d ATC Apollo S., Gr.2, 7 S., Earthlight at Darley H., 4th VRC Cantala S., Gr.1, ATC Phar Lap S., Gr.2.

NETTOYER (13f, Dehere, End Sweep). 7 wins from 1600m to 2050m, A$2,592,700, ATC Doncaster H., Gr.1, Queen of the Turf S., Gr.1, Aspiration H., Gr.3-twice, Angst S., Gr.3, MVRC Westin Melbourne H., ATC Heard Agency H., 2d ATC Craven P., Gr.3, Japan Racing Association P., Gr.3, 3d ATC Toy Show H., Gr.3, Aspiration H., Gr.3, Epona S., Gr.3, Newcastle JC Cameron H., Gr.3, ATC Lord Mayor's Cup, L, Wilson Asset Management H., 4th ATC Ranvet S., Gr.1, BRC Doomben Cup, Gr.1, ATC Guy Walter S., Gr.2.

EGG TART (13f, King's Best, In the Purple). 7 wins from 1300m to 2200m, A$1,326,940, SAJC Schweppes Oaks, Gr.1, BRC Queensland Oaks, Gr.1, SCTC PJ O'Shea S., Gr.2, VRC Auckland Racing Club Trophy, ATC TAB Rewards H., TAB H., 2d BRC Doomben Cup, Gr.1, ATC Theo Marks S., Gr.2, 3d ATC George Main S., Gr.1, Hill S., Gr.2, Apollo S., Gr.2, Craven P., Gr.3, Tab.com.au H., 4th ATC Chipping Norton S., Gr.1, Liverpool City Cup, Gr.3.

LUCKY BUBBLES (11g, Hussonet, Caerleon). 8 wins at 1200m, A$12,775, HK$30,483,550, HKJC Chairman's Sprint Prize, Gr.1, Premier Bowl, Gr.2, Sprint Cup, L, Vengeance of Rain H., Chek Lap Kok H., Convergence of Love H., HKU Jockey Club Student Villages H., 2d HKJC Hong Kong Sprint, Gr.1, Chairman's Sprint Prize, Gr.1, Centenary Sprint Cup, Gr.2, Jockey Club Sprint, Gr.2, Premier Bowl, Gr.2, Heung Yee Kuk 90th Anniversary H., 18 Districts Cup, 3d HKJC Premier Cup, Gr.3, Flying Dancer H., 4th HKJC Hong Kong Sprint, Gr.1, Hong Kong Classic Mile, L.

AMPHITRITE (15f, Redoute's Choice, Noble Bijou). 5 wins from 1200m to 1600m, A$750,605, MRC Thousand Guineas, Gr.1, VRC Edward Manifold S., Gr.2, Vanity S., Gr.3, Rose of May H., 3d VRC Australian Guineas, Gr.1.

SUPERSTORM (16g, Metal Storm, Protos). 4 wins from 1400m to 1600m, A$3,019,450, VRC Cantala S., Gr.1, MVRC John F Feehan S., Gr.2, WATC Challenge S., L, Mrs Mac's H., 2d VRC Australian Guineas, Gr.1, MRC All-Star Mile, 3d MRC Underwood S., Gr.1, Toorak H., Gr.1-twice, WATC Tabtouch-Better Your Bet P., 4th WATC Kingston Town Classic, Gr.1, MRC PB Lawrence S., Gr.2.

TALLADEGA - BEAUTY JOY (H.K.) (16g, Jeune, Rory's Jester). 10 wins from 1200m to 1800m to 2023-24, A$200,080, HK$26,000,200, HKJC Chairman's Trophy, Gr.2, Lion Rock Trophy, Gr.3, Premier Cup, Gr.3, WATC JC Roberts S., L, Free Entry for Females H., D'Orsogna H., HKJC Lantau Island H., Bullish Luck H., Tourmaline H., 2d HKJC Champions Mile, Gr.1, Jockey Club Mile, Gr.2, Ladies' Purse, Gr.3, TVB Yan Oi Tong Charity H., Cherry H., 3d HKJC Stewards' Cup, Gr.1, Chairman's Trophy, Gr.2, Chinese Club Challenge Cup, Gr.3, Lion Rock Trophy, Gr.3, Shan Kwong H., 4th HKJC Hong Kong Mile, Gr.1, Celebration Cup, Gr.3, Premier Cup, Gr.3, Chinese Club Challenge Cup, Gr.3.

RINGERDINGDING (15c, Red Ransom, Danehill). 5 wins-1 at 2-from 1100m to 1600m, A$551,845, MRC Sandown Guineas, Gr.2, ATC Carbine Club S., Gr.3, VRC Springtime H., L, ATC Casino Prince at Vinery 2YO H., 2d MVRC WM Waste Management P., 3d MRC Autumn S., Gr.2, MVRC Red Anchor S., Gr.3, 4th VRC Australian Guineas, Gr.1, MVRC Australia S., Gr.2.

SEJARDAN (19c, Hinchinbrook, Encosta de Lago). 4 wins-3 at 2-to 1200m to 2022-23, A$1,225,950, ATC Todman S., Gr.2, Breeders' P., Gr.3, MVRC Red Anchor S., Gr.3, ATC Golden Gift, 3d ATC Inglis 2YO Millennium, RL.

DAISIES (18f, Snitzel, Zabeel). 3 wins at 1600m, 2000m to 2022-23, A$553,100, MVRC WH Stocks S., Gr.2, MRC Ethereal S., Gr.3, MVRC Alexandra S., Gr.3, 2d VRC Wakeful S., Gr.2, 3d SAJC Port Adelaide Guineas, L.

BRING ME THE MAID (11f, Belong to Me, Khairpour). 3 wins-2 at 2-at 1000m, 1200m, A$785,200, ATC Magic Night S., Gr.2, Silver Shadow S., Gr.2, VRC Sports H., L, 2d ATC Royal Sovereign S., Gr.2, 3d ATC Golden Slipper S., Gr.1, MRC Cape Grim Beef Steaks Series Final, Gr.3, MVRC St Albans S., L, 4th MRC Thousand Guineas, Gr.1, BRC BTC Cup, Gr.1.

SEDANZER (13f, Danzero, Marauding). 8 wins from 1400m to 2200m, A$817,246, BRC Brisbane Cup, Gr.2, Scone Cup, L, ATC Chandon H., Boxing Day at Randwick H., Right2drive H., Mercedes-Benz Newcastle H., 2d Gosford RC Belle of the Turf H., Gr.3, GCTC Magic Millions Trophy, 3d BRC Premier's Cup, Gr.3, 4th ATC Emancipation S., Gr.2, NSW Tatt's RC Chelmsford S., Gr.2, SAJC Auraria S., Gr.3.

SESAR (15g, Street Cry, Citidancer). 3 wins-1 at 2-at 1200m, A$496,680, ATC Roman Consul S., Gr.2, GCTC Ken Russell Memorial Classic, Gr.3, ATC Moet & Chandon Winter Dash H., 2d SCTC Brilliant Lighting 2YO H., 3d VRC Aurie's Star H., Gr.3, 4th BRC JJ Atkins S., Gr.1, SAJC Leon Macdonald S., L.

AETHERO (16g, Encosta de Lago, Kenny's Best Pal). 5 wins-3 at 2-at 1000m, 1200m, HK$9,116,600, HKJC Jockey Club Sprint, Gr.2, Wo Tik H., Riding High Together H., Amber Griffin P., Liberator Griffin P., 3d HKJC Hong Kong Sprint, Gr.1, Beijing H.

BELIEVE YOURSELF (11f, Encosta de Lago, Straight Strike). 5 wins-2 at 2-to 1400m, A$328,550, S$288,910, ATC Sweet Embrace S., Gr.2, Singapore TC Kranji A S., 2d Ballarat TC City of Ballarat Tonks P., 3d Singapore TC Patron's Bowl, L, Stewards' Cup, L, Kranji A S., 4th ATC Golden Slipper S., Gr.1, Singapore TC Three Rings Trophy, L, Singapore Guineas, L.

HATTORI HANZO - LET US WIN (H.K.) (12g, Marauding, Storm Bird). 4 wins from 1400m to 1600m, A$154,800, HK$1,875,325, ATC Phar Lap S., Gr.2, MVRC Ranvet H., HKJC Maria Galland H., 2d HKJC Cherry H., Wai Yip H., Nurturing Leaders H., 3d HKJC Pak Tam Chung H., Gladiolus H., Shenzhen H., Red Packet H.

CATCH A FIRE (12f, Encosta de Lago, Laranto). 3 wins at 1200m, 1400m, A$248,560, MRC Angus Armanasco S., Gr.2, MVRC Dr Sheahan H., Shell Ocean Grove P., 3d VRC Emirates Melbourne Cup Tour Trophy, MRC Ladbrokes Mega Margin H., GCTC Marriott Surfers Paradise Magic Millions P., 4th SAJC HC Nitschke S., L.

GOLD STANDARD (14c, Greig, Gold Carat). 2 wins at 1250m, 1500m, A$230,250, ATC Stan Fox S., Gr.2, Tab.com.au P., 2d ATC Up & Coming H., Gr.3, Pluck at Vinery H., 4th ATC Golden Rose S., Gr.1.

SEABURGE (13g, Encosta de Lago, Laranto). 2 wins at 2, A$838,275, VRC Sires' Produce S., Gr.2, 2d VRC Emirates S., Gr.1, MRC Caulfield Guineas, Gr.1, Bendigo JC Golden Mile, L, MRC Cove Hotel 2YO H., 3d VRC March S., L, 4th VRC Aurie's Star H., Gr.3, MRC Caulfield Guineas Prelude, Gr.3, HDF McNeil S., Gr.3, SAJC CS Hayes Memorial Cup, L.

SHE BRINGS JOY (13f, Hawk Wing, Zafonic). Winner at 2000m, ARC Royal S., Gr.2, 2d ARC DDB H.

WU GOK (13g, Redoute's Choice, Thunder Gulch). 11 wins from 1550m to 2400m, A$817,610, ATC Premier's Cup, Gr.3, Lord Mayor's Cup, L, Winter Cup, L, Wyong Gold Cup, L, ATC Eremein H., JHB Syndications H., Husson at Vinery H., Davali Thoroughbreds H., BRC Bernie's Produce H., GCTC Moco Meats Rump Steaks H., 2d ATC Schweppes H., TAB H., TAB Rewards H., Scone RC Kia Ora Stud H., 3d ATC Randwick City S., L, Gosford Gold Cup, L, ATC McGrath Estate Agents Qld H., BRC Brisbane Racing Carnival H., Memberships H., 4th ATC Winter Cup, L.

ULMANN (11g, Danehill, Last Tycoon). 7 wins from 1200m to 1600m, A$621,850, MRC Moonga S., Gr.3, VRC Paris Lane S., L, Warrnambool RC Wangoom H., L, VRC Daniel Maher H., MRC LUCRF Super Supports Jockeys H., William Hill Chocolate Hangover H., 2d Sunshine Coast Guineas, Gr.3, VRC Sofitel H., L, BRC Wayne Wilson P., L, Sale TC Inglis 3YO Trophy, MRC Ladbrokes.com.au H., 3d MVRC Schweppes Crystal Mile, Gr.2, BRC Sprint H., Gr.3, Ipswich TC Eye Liner S., L, MRC Ken Sturt H., 4th VRC TCL TV S., Gr.3, BRC Sprint H., Gr.3, GCTC Gunsynd Classic, Gr.3, MRC Testa Rossa S., L.

OUR PLAYBOY (17g, Shamardal, Flying Spur). 6 wins-2 at 2-from 1000m to 1600m, A$615,480, MRC Vain S., Gr.3, SCTC Winx Guineas, Gr.3, MRC Ladbrokes Switch 2YO H., ATC Silverdale Farm H., VRC Incognitus Recognition H., 2d ATC Doncaster Prelude H., Gr.3, Cranbourne Cup, L, 4th VRC Shaftesbury Avenue H., Gr.3, Sofitel H., L.

VIOLATE (13g, Redoute's Choice, Snippets). 4 wins-1 at 2-from 1100m to 2000m, A$511,675, VRC Shaftesbury Avenue H., Gr.3, Sofitel H., L, MRC Hamilton Reid H., 2d VRC TAB Multiplier Autumn H., Gr.3, BRC Gunsynd Classic, Gr.3, BRC Sprint H., Gr.3, MRC Gothic S., L, MVRC LF Sign Group H., 3d BRC Grand Prix S., Gr.3, Geelong Cup, Gr.3, VRC Star of the Realm H., MRC Grand Hotel Frankston H., 4th BRC Queensland Derby, Gr.1, VRC Queen Elizabeth S., Gr.3, ATC Carbine Club S., Gr.3, BRC Rough Habit P., Gr.3.

THURLOW (12f, King's Chapel, Kashani). 2 wins at 2, A$205,550, MRC Chairman's S., Gr.3, Merson Cooper S., L, 2d VRC Ottawa S., Gr.3, SAJC Queen Adelaide S., L.

BRING THE RANSOM (16f, Stratum, Red Ransom). 8 wins-1 at 2-to 1400m, A$575,300, Scone RC Dark Jewel Classic, Gr.3, ATC Bowermans Furniture H., Bowermans H., Sky Racing Active H., Agency Real Estate H., Newcastle JC Guardian Safety Solutions H., 2d Scone RC Dark Jewel Classic H., Gr.3, Wyong RC Mona Lisa S., L, ATC Elite Sand & Soil H., 3d ATC Rosehill Bowling Club H.

SUPIDO (11c, Brian's Time, Nureyev). 7 wins to 1200m, A$563,650, MRC Sir John Monash S., Gr.3, VRC Dalray H., AB/ATA Celebrates Women Trainers H., Phillip Schuler H., Michael Stewart H., MVRC PKF Tour of Victoria Sprint H., MRC The Cove Hotel P., 2d MRC Pancare Foundation P., 3d SAJC Goodwood H., Gr.1, ATC Challenge S., Gr.2, 4th VRC Lightning S., Gr.1, MVRC William Reid S., Gr.1.

SEMARI (14f, Zabeel, Kreisler). 6 wins from 1600m to 2050m, A$213,665, ATC Epona S., Gr.3, MVRC Ranvet Travis Harrison H., 3d ATC Chairman's H., Gr.2.

SEASONS (14f, Al Maher, Canny Lad). 5 wins at 1200m, 1250m, A$406,080, ATC Birthday Card S., Gr.3, Australian Turf Club H., UNSW H., Tab.com.au P., All Too Hard at Vinery H., 2d ATC Wenona Girl H., Gr.3, Catanach's H., Book Summer Hospitality H., Theraces P., 3d ATC Sheraco S., Gr.2, Toy Show H., Gr.3, 4th ATC Birthday Card S., Gr.3.

ART SERIES (14f, Don't Say Halo, Top Operator). 5 wins-4 at 2-from 1200m to 1600m, A$436,800, WATC Champion Fillies S., Gr.3, Inglis Insurance Brokers 2YO P., Rotary Club of Perth 2YO P., Tabtouch 2YO P., Amelia Park Lodge 2YO P., 2d WATC Burgess Queen S., L, 3d Western Australian Guineas, Gr.2, WATC Belgravia S., L, Young Membership 2YO P., Mumm Champagne 2YO P., Bunbury 3YO Classic, WATC Vinnies H.

TURBO MISS (12f, Stravinsky, Miswaki). 5 wins-1 at 2-to 1400m, A$202,175, VRC Frances Tressady S., Gr.3, MRC Polytrack H., 2d MVRC Fisher & Paykel H., City Jeep Cherokee H., 3d MRC Victoria H., Gr.3, John Moule H., MVRC Cube Finance H., SAJC Ubet Adelaide Cup Raceday H.

JAL LEI (18f, Exceed and Excel, Snippets). 4 wins at 1200m, 1250m to 2022-23, A$316,615, ATC Wenona Girl H., Gr.3, Bowermans Furniture H., Precise Fire H., 2d ATC Birthday Card S., Gr.3, Castlereagh H., Earthlight at Darley H., 3d ATC Verto H., Paul Lahood Funeral Services 2YO H.

ACATOUR - GREAT HONOUR (H.K.) (13g, Cherokee Run, Lyphard). 4 wins-1 at 2-from 1250m to 1600m, A$249,605, ATC Carbine Club S., Gr.3, Schweppes 2YO P., Teachers Health Fund H., 3d MRC Gothic S., L, ATC RB Electrical 2YO P.

EMERALDS (16f, Mr. Greeley, Anabaa). 3 wins-1 at 2-from 1250m to 1600m, A$357,540, ATC Angst S., Gr.3, Too Darn Hot at Darley H., 2d ATC Golden Pendant, Gr.2, 3d ATC Expressway S., Gr.2, Strawberry Hill Stud H., 4th ATC Tea Rose S., Gr.2.

MASTER ASH - MASTER RYKER (SING.) (15g, Anabaa, Rory's Jester). 3 wins-1 at 2-to 1300m, A$152,510, 16,335Rgt., S$67,658, ATC Up & Coming H., Gr.3, TAB 2YO H., 2d ATC Australian Turf Club 2YO H.

SHOKO (13f, St Covet, Lyphard). 3 wins at 1400m, 1600m, A$166,700, MVRC Tesio S., Gr.3, MRC Ladbrokes Info Hub H., 2d MRC Punters Living Legends H., Ladbrokes Multiverse H., 3d VRC John Meagher Hall of Fame H.

SCRATCHY BOTTOM (10f, Danehill, Persian Bold). 3 wins from 1400m to 1900m, A$344,750, ATC Epona S., Gr.3, MRC Robert Hunter H., MVRC World Class Locally P., 2d South Australian Derby, Gr.1, 3d SAJC Schweppes Oaks, Gr.1, MVRC WH Stocks S., Gr.2, 4th ATC Chairman's H., Gr.2, Moonee Valley Fillies Classic, Gr.2, VRC Vanity S., Gr.3.

BISCAYNE BAY (18f, Lonhro, Danehill). 2 wins at 2, A$308,920, SAJC Sires' Produce S., Gr.3, MRC Ladbrokes Easy Form 2YO H., 2d VRC Anzac Day S., L, ATC Ranvet H., Furphy H., 3d VRC Oaks, Gr.1, MRC Ethereal S., Gr.3.

AMALFI PRINCE (18g, Dubai Destination, Flying Spur). 2 wins at 1600m, 2000m, Manawatu Classic, Gr.3.

MISS ADMIRATION (14f, Street Cry, Covetous). 2 wins at 2000m, 2400m, A$318,645, ATC Colin Stephen H., Gr.3, 3d ATC Australian Oaks, Gr.1, SAJC Schweppes Oaks, Gr.1, MRC Legacy 2018 Badge Appeal H.

KISS A ROSE (10f, Redoute's Choice, Canny Lad). 2 wins-1 at 2-at 1000m, 1100m, A$145,850, MRC Quezette S., Gr.3, Legatee Eric Baker 2YO P., 2d VRC Danehill S., Gr.2.

BROADBAND (14f, Redoute's Choice, Rory's Jester). Winner at 2, A$124,450, SAJC Breeders' S., Gr.3, 2d SAJC Sires' Produce S., Gr.3, 3d SAJC Dequetteville S., L.

CLIFTON RED (11f, Encosta de Lago, Century). Winner at 2, A$130,000, VRC Thoroughbred Breeders S., Gr.3, 4th ATC Royal Randwick S., Gr.3.

His sire sons include Dissident (6), Supido, Gold Standard, Longma, Sebring Sun, etc.

STUD SUMMARY

Commenced stud duties in Australia in 2018


Analysis by Crop

CropFoalsRnrsWnrsWinsSW (GW)SWs(GWs)A$
19/20725339862 (1)3 (1)5,285,077
20/217434122100936,931
21/2261200009,800
Totals20789511072 (1)3 (1)6,231,808

Analysis by Age

AgeRnrsWnrsPlcdWinsSW (GW)SWs(GWs)Ave Earnings A$
2284240016,239
3843612622234,910
445274411 (1)1 (1)63,215

Analysis by Sex

SexRnrsWnrsPlcdWinsSW (GW)SWs(GWs)Ave Earnings A$
Colts53338662 (1)3 (1)93,364
Fillies36186410035,654

Analysis by Race Distance

BandRnrsWnrsPlcdWinsSW (GW)SWs(GWs)Ave Earnings A$
< 1001m702010310014,212
1001 - 1200m782813492 (1)3 (1)54,536
1201 - 1400m46187240018,190
1401 - 1600m18121004,648
1601 - 1800m3000003,913
1801 - 2000m4101008,013
2001 - 2200m2101007,975
2201 - 2400m1000001,125
> 2400m1000001,875

Australia

Season (Rank)RnrsWnrsRunsWinsSW (GW)SWs(GWs)A$
21/22 (351)14227200339,463
22/23 (136)622728045222,187,688
23/24 (65)7937395581(1)1(1)3,581,911
Totals88507021052(1)3(1)6,109,062

Worldwide - All countries, calendar year

YearRnrsWnrsRunsWinsSW (GW)SWs(GWs)A$
202131510092,500
20223211971311949,863
20237438399662(1)2(1)3,916,484
2024631921227001,272,961
Totals89517131072(1)3(1)6,231,808

Totals in All Countries

CountryRnrsWnrsRunsWinsSW (GW)SWs(GWs)A$
Australia88507021052(1)3(1)6,109,062
Singapore1111200122,746
Totals89517131072(1)3(1)6,231,808

RACE RECORD

(in Australia)

AgeRuns1st2nd3rdEarnings
3421-A$111,400
454-1A$219,000
541-1A$140,750
65---A$92,500
Totals:18712A$563,650
At 3 : VRC Dalray H. (1100m), MRC The Cove Hotel Maiden P. (1000m)
At 4 : VRC AB/ATA Celebrates Women Trainers H. (1000m), Michael Stewart H. (1100m), MVRC PKF Tour of Victoria Sprint H. (1200m), VRC Phillip Schuler H. (1200m), 3d SAJC Goodwood H., Gr.1 (1200m to Black Heart Bart and Under the Louvre)
At 5 : MRC Sir John Monash S., Gr.3 (1100m beating Daytona Grey and Murt the Flirt), 3d ATC (Randwick) Challenge S., Gr.2 (1000m to English and Redzel)
At 6 : 4th VRC Lightning S., Gr.1 (1000m), MVRC William Reid S., Gr.1 (1200m)

LEADING PROGENY

SUPIDO 7 wins to 1200m, A$563,650, MRC Sir John Monash S., Gr.3, VRC Dalray H., AB/ATA Celebrates Women Trainers H., Phillip Schuler H., Michael Stewart H., MVRC PKF Tour of Victoria Sprint H., MRC The Cove Hotel P., 2d MRC Pancare Foundation P., 3d SAJC Goodwood H., Gr.1, ATC Challenge S., Gr.2, 4th VRC Lightning S., Gr.1, MVRC William Reid S., Gr.1. He entered stud in Aust. in 2018. Sire of 89 progeny to race, 51 winners (57.0%), earnings of over $6.2 million, 2 stakes winners, 1 stakes placegetter, inc.




BUENOS NOCHES (19c, Northern Meteor, Fusaichi Pegasus). 3 wins at 1100m, 1200m to 2023-24, A$1,953,900, ATC Show County H., Gr.3, VRC Poseidon S., L, ATC Furphy P., 2d VRC Sprint Classic, Gr.1, VRC Danehill S., Gr.2, 3d VRC Coolmore Stud S., Gr.1, ATC Shorts H., Gr.2, 4th ATC Expressway S., Gr.2.

WHAT YOU NEED (19c, Commands, Bletchingly). 3 wins at 1100m in 2022-23, A$454,425, VRC Sunlight Classic, L, VRC Member James Matthies H., 3d SAJC John Hawkes S., Gr.3, VRC Bob Hoysted H., L.

Kosta's Crown (19g, Domesday, Grand Lodge). 2 wins at 1200m in 2022-23, A$193,913, WATC Cale Jacobs 40th Birthday H., Western Racepix P., 2d WATC Amelia Park 2YO P., PKF Perth H., 3d WATC WA Sires' Produce S., Gr.3, Perth S., L, Magic Millions 2YO P., Tony Marraffa P., Magic Millions H., First Annual Discover Racing Ladies Event H., 4th WATC Karrakatta P., Gr.2.

Stupendo (19g, Northern Meteor, Choisir). 2 wins-1 at 2-at 1100m, 1200m to 2022-23, A$348,348, Murray Bridge RC Magic Millions SA 3&4YO Classic, VRC Greg Miles 2YO Trophy, 2d Ballarat TC Magic Millions 3YO & 4YO Classic, GCTC Gold Nugget 2YO S.

Fasuto (19g, Rock of Gibraltar, Octagonal). 4 wins at 1000m, 1100m to 2023-24, A$255,490, MRC (Mornington) Catanach's Jewellers H., IDS Security H., 3d MVRC VOBIS Gold Carat, VRC 3AW H.

Blue Lagoon (20g, Pierro, Giant's Causeway). 3 wins to 1400m in 2023-24, A$169,573, WATC Furphy H., 2d WATC Mrs Mac's 2YO P., Tabtouch Have You Got the Touch P., 3d WATC Tabtouch-Better Your Bet 2YO P., 4th WATC Western Australian Guineas, Gr.2.

Misludi (19f, El Moxie, Export Price). 2 wins at 1050m, 1100m to 2023-24, SAJC Fleurieu Milk Company H.

Suzido (19f, Lonhro, Anabaa). 2 wins at 1100m to 2023-24, A$77,940, SAJC David Jolly Racing H.

Life Coach (20g, Orpen, Al Hareb). Winner at 1250m in 2023-24, ATC Drinkwise P., 2d ATC James Squire H.

Typhoon Tip (20f, Myboycharlie, Filante). Winner at 1350m in 2023-24, BRC XXXX H.

Super Duck (19g, Commands, Woodman). 4 wins to 1400m in 2023-24, 3d Ipswich TC ieec.com.au H.

Kesalul (20g, King of Kings, Ahonoora). 3 wins-1 at 2-at 800m, 1000m to 2023-24, A$186,025, 2d GCTC QTIS 3YO Jewel, 3d GCTC Invader at Aquis H.

Vinolass (19f, Exceed and Excel, Thorn Park). 3 wins at 1000m in 2022-23, 2d ATC Arrowfield Advantage H.

Rapbidash (19f, War Pass, Danehill). 3 wins to 1300m to 2023-24, A$211,950, 3d ATC Country Championships Final, TAB Highway H.

So Odelia (19f, General Nediym, Tierce). 3 wins at 1000m, 1200m to 2023-24, 3d BRC TAB Venue Mode 2YO P.

Tectonic Plate (19f, Shocking, Crested Wave). 5 wins to 1250m in 2023-24, A$97,075.

Supido Beauty (19f, So You Think, Danehill). 4 wins to 1200m to 2023-24, A$91,325.

Fine Vintage (19g, Wanted, Last Tycoon). 4 wins to 1400m to 2023-24.

Soul Lady (20f, Commands, Octagonal). 3 wins at 1200m in 2023-24, A$76,825.

Sixspeed (19g, Casino Prince, Over). 3 wins to 1400m in 2023-24.

Lynda's Legacy (19f, Haradasun, Commands). 3 wins at 900m, 1350m to 2023-24.

Vis I Do (19g, Dylan Thomas, Canny Lad). 3 wins at 1300m, 1400m to 2023-24, A$75,475.

Shiffrin (19f, Snippets, Famous Star). 3 wins to 1300m to 2023-24.

Kissing Supido (19g, Mossman, Jade Robbery). 3 wins at 1100m, 1200m to 2023-24, A$76,400.

Chikara (19g, Not a Single Doubt, Elnadim). 3 wins at 1000m to 2023-24, A$85,070.

Queen Bess (20f, War Pass, Danasinga). 2 wins at 1200m in 2023-24.

It's Raining Again (20g, Teofilo, Posse). 2 wins at 1000m, 1200m in 2023-24.

Everido (20g, Your Song, Bahhare). 2 wins at 1000m in 2023-24.

Speed Match (19g, Danewin, Centaine). 2 wins at 800m, 1000m to 2023-24.

Too Much Makeup (19f, Fastnet Rock, Hussonet). 2 wins at 1200m, 1350m in 2023-24.

PROGENY RESULTS

2024-05-19
AUS

Suppose I Do (AUS) 2019
4 G Orutan NZ - Pins AUS

2 - 9 Race 2 Sale Distance: 1112m Time: 1:06.18 Track: Soft(5)
Fantasy Cocktails Maiden P.
Trainer: J R Allen

Prize Money:
A$ 37500.00

2024-05-19
AUS

Typhoon Tip (AUS) 2020
3 F Cyclone Charli AUS - Myboycharlie IRE

3 - 9 Race 2 Sunshine Coast Distance: 1400m Time: 1:26.12 Track: Soft(7)
We Build Pools H.
Trainer: Ms N Hemmings

Prize Money:
A$ 28000.00

2024-05-18
AUS

Warrior Princess (AUS) 2020
3 F Brunnhilde AUS - Untouchable AUS

3 - 11 Race 5 Kembla Grange Distance: 1200m Time: 1:13.89 Track: Heavy(9)
TLE Schneider Maiden H.
Trainer: Craig Carmody

Prize Money:
A$ 42000.00

2024-05-16
AUS

Tectonic Plate (AUS) 2019
4 M Shaky Isles NZ - Shocking AUS

1 - 15 Race 10 Grafton Distance: 1190m Time: 1:09.34 Track: Soft(7)
Grafton Cup July H.
Trainer: Daniel Bowen

Prize Money:
A$ 27000.00

Leading Progeny

2020 VIRTUAL STALLION PARADE

NICKS

“A blisteringly fast son of Sebring, Supido is from the Natalma female line that produced Northern Dancer, Danehill and Machiavellian, but his offspring will be free of Danehill for four generations on the sire’s side of the pedigree making him an outstanding prospect to cross with that line.”

Supido’s grandsire, More Than Ready – a three time Champion Sire of Two-Year-Olds in Australia and the U.S. – has had phenomenal success with Danehill line mares. Supido’s offspring will be free of Danehill at four generations on the sire’s side, and Supido’s granddam is bred very similarly to Danehill, making him an exciting cross for Danehill line mares.

Supido’s own sire, Sebring, is sire of eight stakes winners out of Danehill line mares. This includes two graded stakes winners out of mares by Redoute’s Choice, the sire of Al Samer (who is exceptionally interesting as his dam is a reverse cross to the broodmare sire of Supido, and is from the same female line as Danehill and Subido), Beneteau (who brings in Fairy King, a three-quarters brother to Nureyev, the sire of the granddam of Supido), Bradbury’s Luck, Nadeem (broodmare sire of a Sebring stakes winner), Not A Single Doubt, Snitzel and Stratum (a parallel cross to the dam of Sebring).

Other sons of Danehill to appear as broodmare sires of Sebring stakes winners are Commands (a brother to Danewin), Danzero (bred on the same cross as the dam of Sebring) and Choisir (sire of Starspangledbanner and Mastercraftsman, who is bred on a similar cross to the broodmare sire of Sebring). It would also be possible to bring in Danehill through Al Maher, Blackfriars, Catbird, Danasinga, Dansili, Darci Brahma, Elvstroem, Exceed and Excel, Fastnet Rock, Holy Roman Emperor (a three-quarters brother to the broodmare sire of Sebring), Keeper, Lion Hunter, Oratorio and Rock of Gibraltar.

Danehill is by Danzig, and other broodmare sires from the Danzig line that have produced stakes winners for Sebring are Anabaa – the broodmare sire of Dissident – Belong To Me and Mister C. Supido’s grandsire, More Than Ready has stakes winners out of mares by additional Danzig line horses, Agnes World, Boundary, Lure (whose son, Orpen, would be extremely interesting here, as his dam is a three-quarters sister to the third dam of Supido), Pine Bluff and War Chant.

Sebring has sired four graded stakes winners out of mares by Encosta de Lago, who gives a combination of the three-quarters brothers Nureyev and Fairy King, along with inbreeding to Rolls, dam of Flying Spur and granddam of Encosta de Lago). Sons of Encosta de Lago that could be introduced include Northern Meteor, Manhattan Rain and Delago Brom. Encosta de Lago is by Fairy King, and Sebring has a stakes winner from a mare by that horse’s son, Shinko King, which also suggests Helissio and Falbrav.

From the sire line of Sadler’s Wells, a brother to Fairy King, Sebring is sire of a graded stakes winner out of a mare by King’s Chapel (by Sadler’s Wells son, King of Kings, himself broodmare sire of of a More Than Ready grade one winner). From this line More Than Ready sired Champion Two-Year-Old Phelan Ready out a mare by Blevic (by Scenic), and there are also More Than Ready graded winners out of mares by Sadler’s Wells horses Montjeu and Fort Wood. Other sources of Sadler’s Wells would include Singspiel; Galileo (sire of Teofilo and New Approach); High Chaparral (sire of So You Think); and Barathea (sire of Tobboug).

From the Storm Cat branch of Northern Dancer, Sebring has stakes winners out of mares by Hennessy (sire of Johannesburg, and grandsire of Turffontein and Scat Daddy) and Tale of the Cat. More Than Ready has a grade one winner out of a mare by Storm Cat son, Giant’s Causeway (sire of Shamardal; grandsire of Lope de Vega, who is inbred to Machiavellian, a reverse Mr. Prospector/Halo cross to More Than Ready), and another Australian source of Storm Cat is Catrail. Still with descendents of Northern Dancer, there is a More Than Ready stakes winner out of a mare by Last Tycoon, and a Sebring stakes winner from a mare by that horse’s son, Iglesia (sire of Written Tycoon).

Out of mares from the Mr. Prospector line, Sebring has grade one winner Lucky Bubbles out of a mare by Hussonet, and grade one winner Egg Tart out of a mare by King’s Best, by Kingmambo (also sire of Dubai Destination). There is also a graded stakes winner by Sebring out of a mare by Hawk Wing (a son of Woodman, the broodmare sire of More Than Ready), suggesting daughters of Hector Protector and Timber Country. There are also stakes winners by Sebring out of out mares by Dubawi and Street Cry (sire of Street Sense and Street Boss), a son of Machiavellian, also sire of Vettori, Almutawakel and No Excuse Needed.

More Than Ready has done well with a number of other branches of Mr. Prospector. He has ten stakes winners out of mares by Gone West line stallions, including a Champion out of a mare by Elusive Quality (sire of Sepoy and Elusive City), and stakes winners out of mares by Grand Slam, Mr. Greeley and Zafonic (sire of Xaar). There are More Than Ready graded stakes winners out of mares by the similarly-bred Distorted Humor and Fusaichi Pegasus. The cross of More Than Ready with mares by Unbridled’s Song has produced five stakes winners, four graded, and there is a stakes winner by More Than Ready out of a mare by Thunder Gulch.

Sebring has four stakes winners out of Sir Tristram line mares, including graded winner Gold Standard out of a mare by Greig (a son of Grosvenor) and graded winner Hattori Hanzo out of a mare by Marauding. From the Zabeel branch, he also has a stakes winner by Zabeel himself, and a stakes winner out of a mare by that horse’s son, Octagonal. Other sources of Zabeel include Savabeel, Don Eduardo, Reset, and Lonhro and his sons, Pierro and Denman.

Sebring also sired Criterion out of a mare by Bite The Bullet, a three-quarters brother to Spectacular Spy; and has stakes winners out of mares by Metal Storm (by Kenmare also sire of Kenfair, Kenvain and Keltrice) and Rory’s Jester.

VIDEOS

2018 Bred to Win Feature

2018 G1 Lightning Stakes

2016 G1 Goodwood Handicap