MAGNUS

Flying Spur x Scandinavia, by Snippets
Height: 15.3hh

  • A top 10 Australian sire by winners in 2020/21

  • 2021 Melbourne Premier sale yearlings sold for $320k, $230k, $200k and $190k

  • Responsible for a Gr.1 winner in 6 of the past 7 seasons

  • 70% winners to runners

  • Sire of 10 x ‘million dollar’ earners

  • 4 individual Gr.1 winners, with 6 Gr. 1 victories

  • Record results as a sire ($825,000) Enbihaar and broodmare sire ($2.2 million) Mizzy in 2021

Service Fee: $15,400 inc. GST

G1 True Nicks  

RACE RECORD

(in Great Britain, Australia, Singapore)

Age Runs 1st 2nd 3rd Earnings
3 3 2 1 - A$66,100
4 13 2 4 3 A$774,244
5 8 - 3 - A$451,693
Totals: 24 4 8 3 A$1,292,038
At 3 : STC Big Sports Breakfast H. (1100m), Werribee RC Henry Bucks 3YO Maiden P. (1000m)
At 4 : AJC Galaxy H., Gr.1 (1100m beating Fast 'n' Famous and Mac's Tune), VRC Age Classic S., Gr.2 (1200m beating Undue and Personal Ensign), 2d VRC Lightning S., Gr.1 (1000m in track record time to Miss Andretti and beating Ticklish), MRC Caulfield Sprint H., Gr.2 (1100m to Biscayne Bay and beating Rightson), AJC Shorts H., Gr.3 (1100m to Bentley Biscuit and beating Spark of Life), SAJC WH Wylie H., L (1100m to Royal Ida and beating Oahu), 3d MRC Oakleigh P., Gr.1 (1100m to Undue and Poet's Voice), Royal Ascot King's Stand S., Gr.2 (5f to Miss Andretti and Dandy Man), MRC Heath S., L (1100m to Shadoways and Amyjaye Power), 4th VRC Newmarket H., Gr.1 (1200m)
At 5 : 2d VRC Newmarket H., Gr.1 (1200m to Weekend Hussler and beating Grand Duels), MRC Oakleigh P., Gr.1 (1100m to Weekend Hussler and beating Tramuntana), Singapore TC Krisflyer International Sprint, L (1200m to Takeover Target and beating Sanziro), 4th AJC TJ Smith S., Gr.1 (1200m), Galaxy H., Gr.1 (1100m)

World Thoroughbred Ranking: 115 (in 2008).
PEDIGREE GRID
FLYING SPUR (AUS)
B. 1992
GW 6 wins
f:1708 r:1506 w:1026 SW:99
Danehill
B. 1986
GW 4 wins
f:2414 r:2083 w:1631 SW:347
Danzig
B. 1977
Wnr 3 wins
f:1075 r:837 w:658 SW:198
Northern Dancer Nearctic 14
Natalma 2
Pas de Nom Admiral's Voyage 4
Petitioner 7
Razyana
B. 1981
Pld
f:14 r:11 w:9 SW:5
His Majesty Ribot 4
Flower Bowl 4
Spring Adieu Buckpasser 1
Natalma 2
Rolls
Ch. 1984
NR
f:3 r:2 w:2 SW:1
Mr. Prospector
B. 1970
SW 7 wins
f:1178 r:980 w:739 SW:182
Raise a Native Native Dancer 5
Raise You 8
Gold Digger Nashua 3
Sequence 13
Grand Luxe
B. 1974
SW 10 wins
f:16 r:10 w:7 SW:1
Sir Ivor Sir Gaylord 2
Attica 8
Fanfreluche Northern Dancer 2
Ciboulette 4
SCANDINAVIA (AUS)
Ch. 1994
GW 4 wins
f:13 r:10 w:8 SW:4
Snippets
B. 1984
GW 9 wins
f:828 r:739 w:602 SW:57
Lunchtime
Ch. 1970
GW 3 wins
f:606 r:519 w:380 SW:32
Silly Season Tom Fool 3
Double Deal 1
Great Occasion Hornbeam 1
Golden Wedding 7
Easy Date
B. 1977
Wnr 1 win
f:16 r:15 w:11 SW:4
Grand Chaudiere Northern Dancer 2
Lachine 19
Scampering Misty Day 5
Scamper Away 20
Song of Norway
Gr. 1982
NR
f:12 r:11 w:11 SW:4
Vain
Ch. 1966
GW 12 wins
f:631 r:498 w:395 SW:46
Wilkes Court Martial 1
Sans Tares 13
Elated Orgoglio 23
Rarcamba A9
Love Song
Gr. 1976
Wnr 2 wins
f:4 r:2
Warpath Sovereign Path 4
Ardneasken 21
Folk Song Tudor Melody 1
Lynsted 1
SIRE LINE

FLYING SPUR 6 wins-3 at 2-from 1000m to 1600m, A$2,051,090, STC Golden Slipper S., Gr.1, AJC All-Aged S., Gr.1, Australian Guineas, Gr.1, STC Peter Pan S., Gr.2, VATC Blue Diamond Prelude, Gr.3, Street Cafe 2YO H., 2d VATC Blue Diamond S., Gr.1, Futurity S., Gr.1, STC Hill S., Gr.2, AJC Up & Coming S., Gr.3, VATC Zeditave S., L, Rancher H., L, 3d VRC Sires' Produce S., Gr.1, STC George Ryder S., Gr.1. He entered stud in Aust. in 1996. Champion Aust. Sire in 2006-07, third in 2007-08. Leading Aust. Sire of 2YOs in 2006-07. Leading NZ Sire of 2YOs in 2000-01. Third on Aust. Sire of Broodmares in 2018-19. Sire of 1506 progeny to race, 1024 winners (67.0%), earnings of over $137 million, 99 stakes winners, 74 stakes placegetters, inc.




MENTALITY (03g, Quiet American, Princely Native). Joint Head of the 2006-07 Australasian 3YO Classification. Joint top colt on The 2005-06 Australasian 2YO Classification.8 wins-2 at 2-from 1200m to 1600m, A$2,142,695, AJC Randwick Guineas, Gr.1, Champagne S., Gr.1, George Main S., Gr.1, STC Expressway S., Gr.2, Premiere S., Gr.2, Canterbury S., Gr.2, AJC TL Baillieu H., L, STC Run to the Rose H., L, 2d AJC Doncaster H., Gr.1, STC George Ryder S., Gr.1, AJC Villiers S., Gr.2, ATC Ajax S., Gr.2, STC Apollo S., Gr.2, AJC Phillip Quality H., Telstra Stadium Charity Shield 2YO H., STC Flora 2YO H., 3d AJC Chipping Norton S., Gr.1, STC Ajax S., Gr.2, Golden Rose S., Gr.3, AJC Breeders' P., L, STC Jim Beam Shed H., 4th STC Expressway S., Gr.2, Premiere S., Gr.2, ATC Festival S., L, MRC Blue Diamond Preview (c&g), L.

FORENSICS (04f, Dehere, Naturalism). Champion 2YO filly in Aust/NZ in 2006-07.7 wins-3 at 2-from 1100m to 1600m, A$3,525,500, STC Golden Slipper S., Gr.1, VRC Myer Classic, Gr.1, STC Queen of the Turf S., Gr.1, AJC Light Fingers S., Gr.2, STC Golden Rose S., Gr.2, AJC Kindergarten S., Gr.3, STC Hyland Race Colours 2YO H., 2d STC Theo Marks S., Gr.2, Canterbury S., Gr.2, 4th VRC Rose of Kingston S., Gr.2, STC Reisling Slipper Trial S., Gr.2.

SACRED STAR (09g, O'Reilly, Centaine). Champion Sprinter in NZ in 2014-15.9 wins-1 at 2-from 1200m to 1900m, NZ$468,000, A$272,300, WRC Telegraph H., Gr.1, Waikato Sprint, Gr.1, BRC QTC Cup, Gr.2, ARC Darley P., Gr.3, ATC Startrack H., Waikato RC Pathways Immig Specialist H., Counties RC Vernon & Vazey Truck Parts Ltd H., BOP RC Stewart Browne Group H., 2d Waikato Sprint, Gr.1, 3d WRC Thorndon Mile, Gr.1, 4th ARC Railway S., Gr.1, Hawkes Bay Windsor Park P., Gr.1, Waikato Sprint, Gr.1.

JUANMO (98f, Marauding, Nishapour). 3 wins at 2, A$520,850, QTC TJ Smith Classic, Gr.1, Sires' Produce S., Gr.1, 2d GCTC Ken Russell Memorial Classic, L, 3d QTC Triple M's Blood, Sweat 'n' Beers H.

ALVERTA (03f, Rahy, Shadeed). Joint Champion Older Female Sprinter in GB in 2010.8 wins from 1200m to 1600m, £43,080, A$1,041,125, STC Coolmore Classic, Gr.1, AJC Breeders Classic, Gr.2, BRC Just Now H., L, QTC Brisbane H., L, Hawkesbury Guineas, L, STC Golden Slipper Festival H., 2d Hawkesbury Gold Cup, Gr.3, AJC Razor Sharp H., L, Wenona Girl H., L, BRC Bernborough H., L, QTC Ascot H., L, Scone RC Dark Jewel Classic, L, Gosford RC Belle of the Turf S., L, 3d Newmarket July Cup, Gr.1, Qld Tatt's RC Winter S., Gr.1, AJC Villiers H., Gr.2, BRC J Cadell Garrick H., L, SCTC Glasshouse H., L, STC Birds Eye View H., 4th ATC TJ Smith S., Gr.1, MVRC Tesio S., Gr.3, STC Darby Munro S., L, Festival S., L, QTC Lightning H., L.

INSPIRATION (03g, Last Tycoon, Lunchtime). 9 wins-1 at 2-at 1000m, 1200m, HK$15,475,650, Cathay Pacific Hong Kong Sprint, Gr.1, HKJC Centenary Sprint Cup, L, Premier Bowl H., L, Big Wave Bay H., East Point H., Niigata P., Tung Chung H., Hebei H., Chung on H., 2d HKJC Po Leung Kuk Centenary Cup, London H., Amah Rock H., Faculty of Architecture H., General Council of the Bar of South Africa P., Central Affairs II P., 3d HKJC Juvenile Sprint Trophy, London H., 4th HKJC Sprint Cup, L.

BOOM TIME (11c, Snippets, Zephyr Zip). 8 wins from 1600m to 2500m, A$2,554,125, MRC Caulfield Cup, Gr.1, Mornington Cup Prelude, L, WATC Melvista S., L, VRC Poitrel Hall of Fame Trophy H., Skipton H., MRC Robert Taranto H., VRC Antler Luggage H., MVRC 1print H., 2d VRC Living Legend REM Mallyon H., WATC Kryptonite H., Westspeed H., 3d Western Australian Derby, Gr.2, MVRC JRA Cup, Gr.3, WATC JC Roberts S., L, MVRC Ladbrokes H., WATC Westspeed Nursery H., Westspeed H., 4th MRC Herbert Power S., Gr.2.

CASINO PRINCE (03c, Last Tycoon, Kenmare). 5 wins-3 at 2-from 1100m to 1600m, A$1,166,500, AJC Chipping Norton S., Gr.1, MVRC Alister Clark S., Gr.2, AJC Skyline S., Gr.3, Telstra Stadium Charity Shield 2YO H., STC Flora 2YO H., 2d AJC Doncaster H., Gr.1, VRC Australian Guineas, Gr.1, AJC Diggers Bistro 2YO P., 3d VRC Australian Cup, Gr.1, AJC All Aged S., Gr.1, STC George Ryder S., Gr.1, MVRC Norman Carlyon S., Gr.2, 4th STC George Ryder S., Gr.1.

MAGNUS (02c, Snippets, Vain). 4 wins to 1200m, £23,000, A$1,086,610, S$202,500, AJC Galaxy H., Gr.1, VRC Age Classic S., Gr.2, STC Big Sports Breakfast H., 2d VRC Newmarket H., Gr.1, Lightning S., Gr.1, MRC Oakleigh P., Gr.1, Caulfield Sprint H., Gr.2, AJC Shorts H., Gr.3, SAJC WH Wylie H., L, Singapore TC Krisflyer International Sprint, L, MRC BSB Packaging P., 3d MRC Oakleigh P., Gr.1, Royal Ascot King's Stand S., Gr.2, MRC Heath S., L, 4th AJC TJ Smith S., Gr.1, VRC Newmarket H., Gr.1, AJC Galaxy H., Gr.1.

SLEEK CHASSIS (04f, Kaapstad, Noble Bijou). 3 wins at 2, A$821,150, MRC Blue Diamond S., Gr.1, VRC Talindert S., L, MRC Allan Wicks 2YO P., 2d MRC Quezette S., L, MVRC Cathay Pacific Airways 2YO P., 3d STC Reisling Slipper Trial S., Gr.2, MRC Thousand Guineas Prelude, Gr.3.

SAN LUIS (98c, Without Fear, Pia Star). Joint Champion 2YO Colt in NZ in 2000-01. Joint top colt on The 2000-2001 NZ 2YO Free H.3 wins at 2, NZ$181,850, Manawatu Sires' Produce S., Gr.1, Taranaki 2YO Classic, Gr.3, 2d ARC Ellerslie Sires' Produce S., Gr.1, New Zealand Two Thousand Guineas, Gr.1, Matamata RC Slipper S., L, Avondale JC Mercedes Super Bonus Juvenile H., 4th WRC Wakefield Challenge S., Gr.3.

DEALER PRINCIPAL (04g, Marauding, Whiskey Road). 4 wins from 1300m to 2000m, A$596,100, STC Rosehill Guineas, Gr.1, AJC Members H., Silver Sharpe H., STC Autumnracingcarnival.com.au H., 2d STC Hill S., Gr.2, 3d AJC Ascend Sales & Sponsorship Consultancy H., 4th Australian Derby, Gr.1, AJC Craven P., Gr.3.

ALL TIME HIGH (97f, Northern Spring, Landau). 2 wins-1 at 2-at 1000m, 1600m, A$413,700, VATC Thousand Guineas, Gr.1, SAJC Alcohol Go-Easy 2YO H., 2d SAJC Sires' Produce S., Gr.3, VATC Quezette S., L, 3d VATC Tranquil Star S., Gr.3, 4th VRC Edward Manifold S., Gr.2, MRC TS Carlyon Cup, Gr.2, SAJC Alcohol Go-Easy S., L.

FLYING BABE (98f, Bletchingly, Balmerino). Champion 2YO in NZ in 2000-01 & Head of The 2000-01 NZ 2YO Free H.7 wins-6 at 2-at 1000m, 1200m, NZ$423,675, Matamata Breeders' S., Gr.2, ARC Eclipse S., Gr.3, Hawkes Bay Gold Trail S., Gr.3, ARC Great Northern Foal S., L, Waikato RC Super Bonus Classique, RL, CJC Avonhead Tavern Juvenile S., Avondale JC Mercedes Super Bonus Juvenile H., 2d Rotorua RC Lion Red P., Gr.3, ARC Lion Red Juvenile H., 3d ARC Ellerslie Sires' Produce S., Gr.1, 4th New Zealand One Thousand Guineas, Gr.1.

MAHUTA (12c, Zabeel, Diesis). 6 wins from 1400m to 1600m, A$1,752,960, MRC Sandown Guineas, Gr.2, Autumn S., Gr.2, VRC Carbine Club S., Gr.3, GCTC Magic Millions Guineas, RL, MRC Gothic S., L, 3d MRC Memsie S., Gr.1, Bletchingly S., Gr.3.

SATIN SHOES (08f, Volksraad, Kaapstad). 6 wins-3 at 2-at 1000m, 1100m, A$804,850, ATC Silver Slipper S., Gr.2, Widden S., L, MRC Quezette S., L, Scone RC Ortensia S., L, MRC Carlton Draught P., City Tattersalls 2YO P., 2d ATC Reisling S., Gr.2, Shorts H., Gr.2, Premiere S., Gr.2, Challenge S., Gr.2, SAJC Centrebet Classic, Gr.2, 3d VRC Coolmore Stud S., Gr.1, NSW Tatt's RC Concorde S., Gr.3, 4th VRC Lightning S., Gr.1.

MONTANA FLYER (05f, Bluebird, Biscay). 4 wins-1 at 2-to 1300m, A$528,025, AJC Roman Consul S., Gr.2, STC Millie Fox S., Gr.3-twice, Rosehill Gardens Grand Pavilion 2YO H., 2d AJC Breeders Classic, Gr.2, STC Research S., Gr.3, AJC Alexandria H., STC Retirement & Lifestyle Expo H., 3d STC Queen of the Turf S., Gr.1, MVRC Red Anchor S., Gr.3, VRC Desirable S., L, 4th Qld Tatt's RC Tattersall's Tiara, Gr.1, AJC Light Fingers S., Gr.2, STC Concorde S., Gr.3, ATC June S., L, AJC Gimcrack S., L.

JET SPUR (02c, Bletchingly, The Judge). 3 wins at 1100m, 1200m, A$417,200, MRC Caulfield Sprint H., Gr.2, VRC Rory's Jester P., Gr.3, STC Heritage S., L, 2d AJC Brian Crowley S., L, 3d Canberra RC Black Opal S., Gr.3, 4th STC Silver Slipper S., Gr.2.

HAZARD (09f, Fantastic Light, Nureyev). 10 wins-1 at 2-from 1000m to 1600m, A$589,615, BRC Dane Ripper S., Gr.2, SAJC Proud Miss S., Gr.3, MRC Ern Jensen Funerals H., Cath White Memorial H., Bendigo JC Catanach's Gold Bracelet, MRC Thomas North H., Sportingbet H., Grand Hotel Frankston H., 2d MRC Mannerism S., Gr.3, WW Cockram S., Gr.3, SAJC Laelia S., L, 3d MRC (Mornington) Hareeba S., L, MVRC Pantry Packer H.

VINTEDGE (05f, Rory's Jester, Godswalk). 6 wins from 1400m to 2000m, A$610,210, VRC Matriarch S., Gr.2, Newcastle JC Tibbie S., L, AJC Convention Centre H., Randwick Betting Auditorium H., Miss Comanche H., STC Champs Cafe H., 2d AJC Toy Show H., L, VRC TAB Sportsbet H., AJC Royalrandwick.com H., Friends of Royal Randwick H., Betting Auditorium H., 3d ATC Japan Racing Association P., L, Epona S., L, Wyong RC Mona Lisa S., L, STC Green Lips Media H., AJC St George Cancer Care H., Star City H., International Passport H., John Vouris H., ATC Ingham Love 'em H., STC Bells at Killcare H., Elliott House Accountants H., 4th Gosford RC Belle of the Turf H., L.

BLUR (99c, Canny Lad, Veloso). 6 wins-2 at 2-to 1400m, A$515,440, MRC Caulfield Sprint H., Gr.2, SAJC Smoke-Free SA S., Gr.3, MRC Bolle Classic H., VRC Australasia Winter Championship Heat 2, STC Matador Tow Bars 2YO H., QTC Aqueduct H., 2d VRC Rory's Jester S., Gr.3, SAJC Jansz S., Gr.3, MRC Christmas S., L, MVRC M & M's 2YO P., 3d VATC Merson Cooper S., L, SAJC Manihi Classic, L, 4th QTC TJ Smith Classic, Gr.1, GCTC Magic Millions 3YO Trophy, RL.

SPURN (97f, Licorice Stick, In the Purple). 6 wins from 1200m to 1600m, A$358,680, MVRC Sunline S., Gr.2, MRC Mannerism S., Gr.3, Cendrillon H., VATC Imposera H., Ryan Carlisle Thomas P., 2d MRC City of Glen Eira Cup, L, TP Fenner H., VATC What's the Verdict H., 3d VRC New P., Gr.3, SAJC Auspine Limited H., 4th SAJC Baker Young Trophy, L, Balcrest S., L.

MUSHREQ (08g, Jeune, Last Tycoon). 5 wins-1 at 2-from 1200m to 2000m, R220,850, 1,740,180Dhs, Meydan Al Fahidi Fort S., Gr.2, Singspiel S., L, Dubal Billet Trophy, Vaal Joburg Tyres P., 2d Greyville Golden Horseshoe S., Gr.1, Meydan Al Rashidiya S., Gr.2, Abu Dhabi Championship, Gr.3, Meydan Singspiel S., L, 3d Meydan Zabeel Mile S., Gr.2, Turffontein Rugby 5 Try it P., 4th Kenilworth Politician S., L.

WAGER (01f, Lunchtime, Biscay). 4 wins-2 at 2-at 1100m, 1400m, A$804,400, AJC Stan Fox S., Gr.2, QTC Sir Byrne Hart S., Gr.2, STC Schweppes Lemonade 2YO H., Crusoe's Fijian Retreat 2YO H., 2d AJC Champagne S., Gr.1, Sires' Produce S., Gr.1, MRC Blue Diamond S., Gr.1, AJC Silver Shadow S., Gr.2, STC Tea Rose S., Gr.2, NSW Tatt's RC Furious S., Gr.3, 4th STC Reisling Slipper Trial S., Gr.2.

STEENBERG (99g, Cawston's Clown, Hotfoot). 4 wins-1 at 2-at 6f, 7f, £194,037, €37,852, York Duke of York S., Gr.2, Doncaster Wentworth S., L, Ascot Shergar Cup Juvenile H., Haydock Freephone Stanleybet S., 2d York Duke of York S., Gr.2-twice, Curragh Gladness S., Gr.3-twice, Royal Ascot Jersey S, Gr.3, 3d Deauville Prix de Ris-Orangis, Gr.3, Newcastle Chipchase S., Gr.3, York City of York S., L, 4th Haydock Sprint Cup, Gr.1, Newmarket King Charles II S., L, Salisbury Sovereign S., L.

PONTON FLYER (97f, Northern Spring, Forlorn River). 4 wins-3 at 2-at 1000m, 1600m, A$803,700, VRC AV Kewney S., Gr.2, VATC Blue Diamond Preview (f), Gr.3, Swinburne Research 2YO P., Lady Jakeo 2YO H., 2d VRC Sires' Produce S., Gr.1, VATC Blue Diamond S., Gr.1, Thousand Guineas, Gr.1, Tranquil Star S., Gr.3, 3d VATC Angus Armanasco S., Gr.2, VRC Vanity S., Gr.3, VATC Blue Diamond Prelude (f), Gr.3, August H., 4th VRC Let's Elope S., L.

SPURUSON (01g, Nureyev, Kenmare). 6 wins from 1000m to 2100m, A$223,320, QTC Grand Prix S., Gr.2, STC Cathay Pacific H., Integra Welter H., 2d QTC Marco Polo H., L, Tamworth JC Gainsborough S., L, STC TAB Power Pays Welter H., 3d QTC Cup, Gr.2, AJC McGrath Estate Agents H., 4th Newcastle JC Newmarket H., Gr.3.

ASTRODAME (01f, Last Tycoon, Luskin Star). 4 wins from 1200m to 1600m, A$515,925, MVRC WH Stocks S., Gr.2, VRC RSL P., Maltby H., MRC Clamms Seafood Classic H., 2d MRC Angus Armanasco S., Gr.2, VRC Frances Tressady S., Gr.3, MRC Autumn S., L, Bint Marscay 2YO H., 3d VRC AV Kewney S., Gr.2, Rose of Kingston S., Gr.2, Matron S., Gr.3, MRC Tranquil Star S., Gr.3, Boronia S., L, VRC Western Health Cup H., MRC Classic Caulfield Ladies' Day Vase H., Archie Yuille 2YO H., 4th VRC Edward Manifold S., Gr.2, MVRC Woodstock Mile Oaks, Gr.2, WH Stocks S., Gr.2, VRC Let's Elope S., Gr.3, Waltzing Lily H., L.

TREZEVANT (01f, Bletchingly, Whiskey Road). 3 wins-2 at 2-to 1400m, A$208,950, AJC Light Fingers S., Gr.2, STC Rotary Health Research 2YO H., AJC Marriott Hotels Australia 2YO P.H., 3d AJC Silver Shadow S., Gr.2, STC Vodka Cruiser H.

FRENCH BRAIDS (97f, Fast Play, Tentam). 3 wins at 2, A$787,435, STC Silver Slipper S., Gr.2, AJC Heroic 2YO Championship, San Miguel Super Dry 2YO H.

KRUPT (05c, Hennessy, Forli). Winner at 2, A$217,450, STC Todman S., Gr.2, 2d AJC Kindergarten S., Gr.3, 3d AJC Soho Square 2YO P.

SHAFT (04c, Rahy, Last Tycoon). Winner at 2, A$216,450, STC Silver Slipper S., Gr.2, 3d STC Todman Slipper Trial S., Gr.2.

VELASCO (01f, McGinty, Gold Sovereign). Winner at 2, Matamata Breeders' S., Gr.2, 3d ARC Ellerslie Sires' Produce S., Gr.1, Guineas Trial, L, Waikato RC Wentwood Grange 3YO H., Avondale JC Poison Ivy Juvenile H., 4th Waikato RC Star Way S., L.

OSTERHASE (99g, Rustan, Segnes). Champion Older Male Sprinter in Ireland in 2004.12 wins-1 at 2-to 6f, £9,861, €564,421, Curragh Phoenix Sprint S., Gr.3, Richard H Faught Memorial S., L, Belgrave S., L-twice, Naas Sprint S., L-twice, Fairyhouse Cork S., L, Curragh Rockingham H.-twice, www.currah.ie H., 2d Curragh King of Beers S., L-twice, Cork Sprint S., L, Tipperary Abergwaun S., L, Curragh Rockingham H., 3d Curragh Flying Five S., Gr.3, Richard H Faught Memorial S., L, Naas Sprint S., L, Naas S., L, Curragh Sponsor a Race at the Curragh H., 4th Longchamp Prix de l'Abbaye de Longchamp, Gr.1, Curragh Phoenix Sprint S., Gr.3, Naas Woodlands S., L.

VOLATA - FIREBOLT (H.K.) (98g, Music Boy, My Swallow). 5 wins-1 at 2-at 1000m, 1200m, £44,933, HK$12,797,000, Newcastle Chipchase S., Gr.3, Haydock Sandy Lane S., L, HKJC Centenary Sprint Cup, L, Sha Tin Vase, L, Newmarket Mix-It 2YO S., 2d Hong Kong Sprint, Gr.1, HKJC Bauhinia Sprint Trophy, L-twice, Centenary Sprint Cup, L, 3d HKJC Chairman's Sprint Prize, L-twice, Centenary Sprint Cup, L, International Sprint Trial H., L, Sha Tin Sprint Trophy, L, 4th Hong Kong Sprint, Gr.1, HKJC Bauhinia Sprint Trophy, L.

PRIMUS (02c, Hector Protector, Mighty Kingdom). 4 wins to 1400m, A$524,780, NSW Tatt's RC Tramway H., Gr.3, AJC Show County H., L, NSW Tatt's RC Ming Dynasty H., L, STC Tooheys New H., 2d AJC Stan Fox S., Gr.2, 3d AJC Canterbury Guineas, Gr.1, MRC Caulfield Guineas, Gr.1, STC Rosehill Guineas, Gr.1, Expressway S., Gr.2, Michael Hansell Signs H., 4th Australian Derby, Gr.1, STC Apollo S., Gr.2.

JOY OF FLIGHT (99f, Bletchingly, Boucher). 9 wins from 1100m to 2000m, A$308,110, MVRC Tesio S., Gr.3, SAJC Centaurea Trophy, L, VRC Cadbury Roses Mother's Day P.H., MRC Victorian Wakeful Club P., Florence H., MVRC Harry White H., SAJC Adelaide Festival Centre P., 2d MVRC Leilani H., Alcoa Wheel Products H., MRC Wynette H., 3d VRC Desirable H., L, Jayco 30th Anniversary H., MVRC Winning Edge Presentations H., 4th VRC Matron S., L, Qld Tatt's RC Tattersall's Mile, L.

SPURTONIC (09g, Nassipour, Luskin Star). 6 wins from 1400m to 2000m, A$532,210, MRC David Jones Cup, Gr.3, GCTC Magic Millions Cup, RL, ATC Tab.com.au H., Yellowglen P., Hyland Race Colours H., 2d ATC Schweppes H., Turf Club H., Draincorp H., 4th ATC Epsom H., Gr.1, Newcastle JC Cameron H., Gr.3.

ROSA'S SPUR (02f, Rory's Jester, Three Legs). 6 wins to 1450m, A$271,250, QTC Dane Ripper P., Gr.3, Scone RC Dark Jewel Classic, L, 2d Wyong RC Mingara Mile, STC P&N Beverages H., 3d AJC UD Nissan Diesel Trucks H., STC Blacktown Workers Club Group H., 4th STC Epona S., L.

ROCKFORD BAY (01g, Laudham Star, Brigand). 6 wins from 1200m to 1600m, A$441,130, VRC Yallambee Stud S., Gr.3, SAJC Adelaide Guineas, Gr.3, VRC Vili's H., MVRC Indulgence-Hair-Body-Soul H., 2d MRC Igloo H., Lawrence H., Mildura Cup, 3d MVRC Crystal Mile H., Gr.2, VRC Barbie's 45th Anniversary S., L, QTC Ascot H., L, VRC Peter Rowland at Flemington H., MRC Pink Ribbon Cup, Hayman Classic, Jayco H., April 2YO H., 4th WATC Railway S., Gr.1, MVRC Alister Clark S., Gr.2.

DAKASHA (00f, Well Decorated, Going Straight). 6 wins from 1600m to 2450m, A$268,315, TTC Launceston Cup, Gr.3, Tasmanian St Leger, L, SAJC Distinctive Homes H.-twice, Stuart Crystal H., Carlton Draught H., 2d SAJC Allan Scott Park Morphettville H., Irish Day 7 August H., Schweppes H., Distinctive Homes H.-twice, Mitsubishi H., 3d SAJC Kirrihill Wines H., Schweppes H., Salisbury North Football Club H., Super Lou Distance H., Anzac Day 2YO H., 4th TTC Queen's Cup, Gr.3.

AMTRAK (00c, Century, Francis Bacon). 5 wins to 1400m, A$355,275, MRC Moonga S., Gr.3, Sandown S., Gr.3, MVRC Buy Your Racing Calendar Now H., MRC Burberry H., 2d MRC JJ Liston S., Gr.2, VRC Yallambee Stud S., Gr.3, Paris Lane S., L, 3d VRC Gilgai S., Gr.3, MRC Ryan Carlisle Thomas H.

BLISS STREET (08f, Jade Robbery, Night Shift). 4 wins-2 at 2-at 1200m, 1400m, A$396,456, WATC Sires' Produce S., Gr.3, MRC Thousand Guineas Prelude, Gr.3, WATC Westspeed 3YO H., Westspeed 2YO P., 2d VRC Edward Manifold S., Gr.2, MVRC Alexandra S., L, 3d VRC AV Kewney S., Gr.2, WATC Gimcrack S., L, Magic Millions Perth 3YO Trophy, Westspeed 2YO P., 4th MRC Regal Roller S., L.

MASLINS BEACH (03f, Kings Island, Red Lord). 4 wins from 1400m to 1600m, A$214,975, MVRC Tesio S., Gr.3, SCTC Sunshine Coast Guineas, L, AJC Heat of the Moment H., STC Canterbury Park Events H., 2d QTC Brisbane P., L, MRC Redoute's Choice P., 3d STC Hyland Race Colours H., 4th Queensland Guineas, Gr.2, MRC Hyderabad Race Club S., Gr.3.

VOLITANT (01c, Bletchingly, Showdown). 4 wins at 1250m, 1400m, A$300,250, MRC Moonga S., Gr.3, Victoria H., Gr.3, Hayman Classic H., 2d MVRC Alister Clark S., Gr.2, Carlton Draught Sprint H., Spiral Group H., 3d VRC Bobbie Lewis H., Gr.3, Springtime S., L, MRC Zeditave S., L, Bendigo JC Rositas Lass H.

SPURRED ON (97g, Broad Reach, Imposing). 4 wins from 1300m to 2000m, A$245,540, AJC Frank Packer P., Gr.3, Carbine Club S., L, Chambers Cellars H., STC Tooheys New Night Racing H., 2d AJC Ashby Doble H., Qantas H., 3d AJC Exchange Hotel Balmain 2YO H., Newcastle JC Coca Cola Amatil 2YO Classic P., AJC Silver Saddle Brasserie H., De Bortoli Staff H., City Tatt's RC Club H., STC Malvern 2YO H.

UTILITY (01g, Nassipour, Three Legs). 9 wins from 1200m to 2000m, A$324,935, MRC Eclipse S., Gr.3, VRC Emirates Airline H., SAJC Go Karts Pooraka H., MRC Planet Ruler H., 2d VRC TSL P., MRC Ladies' Day P.H., 3d VRC William Newton VC H., SAJC Sportingbet H., MRC Oppressor H., Darwin TC Chief Minister's Cup H., Wangaratta Cup, 4th VRC Chester Manifold S., L.

NOVEMBER FLIGHT (01f, Zabeel, Kaoru Star). 7 wins to 1400m, A$259,320, STC Millie Fox S., Gr.3, Cronulla Cinema H., Hawkesbury RC Woodlands Crown, AJC Sporting Chance Ken Callander H., 2d STC Mounties Group H., 3d AJC Equal H., STC Clubs NSW H.

ZUPAONE (03c, Manntari, Straight Strike). 6 wins-2 at 2-to 1200m, A$161,475, SAJC Spring S., Gr.3, MRC Sports H., VRC Aspen H., MRC Special Dane H., 2d MRC Bel Esprit 2YO H., 3d SAJC Dermody S., L, 4th MRC HDF McNeil S., Gr.3.

SYREON (03g, Just a Dancer, Beaufort Sea). 6 wins from 1300m to 2000m, A$437,700, ATC Queen's Cup, Gr.3, Mack Trucks Mile H., AJC Belmura Lad H., Filante H., STC TLE Electrical Castle Hill H., 2d AJC Carousel Tickets on Sale Now H., 3d ATC Queen Elizabeth S., Gr.1, Sky High S., L, Liverpool Leader H., STC Cadbury H., 4th ATC Doncaster H., Gr.1, Craven P., Gr.3.

FLYING TRISTRAM (06c, Octagonal, Star Way). 5 wins from 1400m to 1800m, R399,400, Clairwood Cup Trial, Gr.3, Roski Stud S., 4th Turffontein Gauteng Guineas, Gr.2.

FULL OF SPIRIT (08f, Zabeel, Defensive Play). 4 wins from 1300m to 2000m, NZ$129,275, A$163,750, ATC Adrian Knox S., Gr.3, ARC JRA Trophy H., Manawatu RC Kevin O'Connor & Associates H., 2d Hawkes Bay Makfi Challenge S., Gr.1, ARC Rich Hill Mile, Gr.2, Matamata Cup, L, Scone Cup, L, ARC Gucci 3YO S., 3d ATC Eremein H., Waikato RC Calegastro H., 4th ATC Australian Oaks, Gr.1.

DAMSELFLY (05f, Royal Academy, Snippets). 4 wins to 1200m, A$154,113, MRC Thoroughbred Club S., Gr.3, Sony Foundation H., VRC Rothschild H., 2d VRC Moomba P., L.

MISTER LINKS (00g, Ahonoora, Gratitude). 4 wins-3 at 2-to 7f, £132,475, Newmarket July S., Gr.3, Newbury Stan James 2YO S., 2d York Gimcrack S., Gr.2, Doncaster St Leger Yearling Auction 2YO S., 3d Newbury Greenham S., Gr.3, Haydock Freephone Stanleybet S.

OKAHU BAY (11f, Rodrigo de Triano, Varick). 3 wins from 1500m to 2500m, A$132,165, SAJC South Australia Fillies Classic, Gr.3, 3d Murray Bridge Gold Cup, L.

His sire sons include Magnus (23), Casino Prince (21), Kingda Ka (12), Jet Spur (9), San Luis, Shaft, Primus, Krupt, Heritage, Flying Nicko, etc.

DAM LINE

 

1st Dam

SCANDINAVIA, by Snippets. 4 wins-1 at 2-to 1200m, A$438,575, QTC Cup, Gr.2, VATC Blue Diamond Prelude, Gr.3, MVRC Burt Bacharach H., 2d VRC Salinger S., Gr.1, SAJC Goodwood H., Gr.1, 3d VRC Lightning S., Gr.1, Newmarket H., Gr.1, VATC Chirnside S., Gr.2, MVRC Norman Carlyon S., Gr.2, VRC Red Roses S., L, 4th VATC Blue Diamond Prelude, Gr.3, SAJC DC McKay S., Gr.3. Three-quarter-sister to Bit of a Ride (dam of BOOM TIME), half-sister to FROSTY THE SNOWMAN, MIDNIGHT SUN, RUSSIAN TEA ROOM, Song of the Sun, McHappy (dam of GLAD). Dam of thirteen foals, ten to race, eight winners, inc:-

MAGNUS (c. by Flying Spur). Subject horse.

WILANDER (g. by Exceed and Excel). Third on 2008-09 Australasian 3YO Classification (sprint). 4 wins-2 at 2-at 1000m, 1100m, A$351,825, MRC Schillaci S., Gr.2, Blue Diamond Prelude (c&g), Gr.3, VRC Bob Hoysted H., L, 2d MRC Biscay H., 4th VRC Lightning S., Gr.1. Sire.

SCANDIVA (f. by Fastnet Rock). 2 wins at 2, A$242,580, ATC Magic Night S., Gr.2, Emerald Hills Estate 2YO P., 2d ATC Sires' Produce S., Gr.1. Producer.

ARCTIC FLIGHT (f. by Flying Spur). 4 wins at 1200m, 1400m, A$314,358, Scone RC Dark Jewel Classic, L, VRC Flt Lt Peter Armytage H., MRC Sandown Park (UK) H., 2d Hawkesbury RC Darley Crown, L, 3d BRC Dane Ripper S., Gr.2, ATC Sheraco S., Gr.3, MVRC Mitchelton Wines H., 4th VRC AR Creswick S., L, SAJC Proud Miss S., L.

Lionhearted (c. by Fastnet Rock). Winner at 1000m, A$76,385, 2d ATC Skyline S., Gr.2, 4th ATC Pago Pago S., Gr.2, MRC Thoroughbred Club Cup, L. Sire.

Danavia (f. by Danehill). Placed at 2, 2d VRC Reganza 2YO H. Dam of-

ICONIC (Bel Esprit). 6 wins-2 at 2-to 1100m, A$520,250, MVRC Carlyon S., L, MRC Nine West P., Bendigo JC VOBIS Gold Rush 2YO S., SAJC James Boag's Premium H., 2d MRC Rubiton S., Gr.2, SAJC National S., Gr.3, WH Wylie H., L, VRC Schweppes Flemingtonfling P., 4th MRC Schillaci S., Gr.2, SAJC Matrice S., L.

Baltics (f. by Fusaichi Pegasus). Raced once. Dam of-

Badcoe (Wanted). 3 wins at 1200m, 1400m in Aust. and Malaysia, 2d Perak TC Charity Cup, L.

Itameri. Winner at 900m, 2d MVRC Drummond Golf 2YO P., 3d ATC TAB Ipad App 2YO P., 4th VRC Ottawa S., L. Dam of-

HANSEATIC (Street Boss). 3 wins at 2, A$727,500, MRC Blue Diamond Prelude (c&g), Gr.3, Blue Diamond Preview (c&g), L, Merson Cooper S., L, 2d MRC Blue Diamond S., Gr.1, Blue Sapphire S., Gr.3, 4th MVRC Ian McEwen S., Gr.2.

Frost Flowers (Frosted). Winner at 2, A$90,150, in 2020-21, VRC New Year Sprint 2YO P., 3d MRC Blue Diamond Preview (f), Gr.3.

Helsinge (f. by Desert Sun). Unraced. Dam of-

BLACK CAVIAR (Bel Esprit). Horse of the Year in Australia in 2010-11, 2011-12 & 2012-13. Joint Head of the 2013 WTR. Head of the 2011 & 2012 WTR (Sprint). Champion Sprinter in Australia in 2010-11, 2011-12 & 2012-13. Champion Older Female Sprinter in GB in 2012. 25 wins-2 at 2-to 1400m, £283,550, A$6,922,550, ATC TJ Smith S., Gr.1-twice, VRC Newmarket H., Gr.1, Lightning S., Gr.1-3 times, Patinack Classic, Gr.1-twice, Royal Ascot Diamond Jubilee S., Gr.1, MVRC William Reid S., Gr.1-twice, SAJC Goodwood H., Gr.1, Robert Sangster S., Gr.1, BRC BTC Cup, Gr.1, MRC CF Orr S., Gr.1, VRC Danehill S., Gr.2, MVRC Schweppes S., Gr.2-twice, Stanley Wootton S., Gr.2-twice, MRC Schillaci S., Gr.2-twice, Blue Sapphire S., L, MVRC William Crockett S., L, VRC Cromwell H. Producer.

ALL TOO HARD (Casino Prince). Champion 3YO Colt in Australia in 2012-13. 7 wins-3 at 2-from 1100m to 1600m, A$2,288,200, ATC All Aged S., Gr.1, MRC Caulfield Guineas, Gr.1, Futurity S., Gr.1, CF Orr S., Gr.1, VRC Sires' Produce S., Gr.2, ATC Pago Pago S., Gr.2, VRC Talindert S., L, 2d MVRC WS Cox P., Gr.1, ATC Sires' Produce S., Gr.1, 3d ATC San Domenico S., Gr.3, 4th ATC George Main S., Gr.1. Sire.

Naturale. Unraced. Dam of-

OLE KIRK (Written Tycoon). Champion 3YO Colt in Australia in 2020-21. 3 wins-1 at 2-from 1100m to 1600m, A$2,159,100, to 2020-21, ATC Golden Rose S., Gr.1, MRC Caulfield Guineas, Gr.1, VRC Talindert S., L, 2d ATC Run to the Rose S., Gr.2, Rosebud H., L, 3d ATC Champagne S., Gr.1, VRC Sires' Produce S., Gr.2, ATC Inglis Sprint, 4th ATC Sires' Produce S., Gr.1.

GIMMIE PAR (Not a Single Doubt). 2 wins-1 at 2-at 1100m, A$258,200, to 2021-22, MRC Quezette S., Gr.3, Wilde Racing 2YO H., 2d VRC Talindert S., L, 4th VRC Danehill S., Gr.2.

2020 VIRTUAL STALLION PARADE